Blizny występujące na skórze mogą wpływać na aspekt estetyczny oraz zdrowotny. Powstają podczas gojenia ran lub w wyniku urazów i chorób dermatologicznych, a obszar, w którym powstaje ubytek zostaje zastąpiony tkanką łączną włóknistą.
Ze względu na strukturę, blizny można podzielić na:
- Linijne – najczęściej powstają jako skutek odbytego zabiegu chirurgicznego. We wczesnej fazie gojenia mają kolor czerwony, natomiast po zagojeniu przybierają kolor biały.
- Hipertroficzne (przerostowe) – powstają w wyniku długiego procesu gojenia ran. Są wyniosłe ponad powierzchnię skóry, ale występują tylko w granicach rany.
- Keloidy (bliznowce) – blizny o nieregularnym kształcie. W przeciwieństwie do blizn przerostowych, wychodzą poza granice rany i nie ulegają regresji z upływem czasu.
- Atroficzne (zanikowe). Powstają, gdy tkanka łączna włóknista nie wypełnia całego ubytku. Często pojawiają się w wyniku przebytego trądziku pospolitego czy ospy wietrznej. Do tego typu blizn zaliczamy także rozstępy.
Jakimi metodami redukować widoczność blizn?
Należy pamiętać, że sposoby leczenia blizn zależą przede wszystkim od morfologii zmian, a najlepsze efekty przynosi zastosowanie terapii łączonych.
Najczęściej leczenie blizn odbywa się za pomocą zabiegów takich jak:
- Peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasu TCA
- Po peelingach gojenie ran można wspomóc mezoterapią igłową z zastosowaniem koktajli z zawartością aminokwasów, peptydów, antyoksydantów i witamin zawieszonych w kwasie hialuronowym
- Bardzo skuteczną terapią jest także zabieg mezoterapii igłowej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego pacjenta. Wówczas czynniki wzrostu zawarte w osoczu stymulują tkankę do regeneracji
- Innym efektywnym zabiegiem jest radiofrekwencja mikroigłowa. Wykorzystując w tym przypadku mikronakłucia oraz falę radiową i zjawisko elektroporacji, kolagen ulega przebudowie i wzmocnieniu.
- Korzystne efekty terapeutyczne, zwłaszcza w kuracjach łączonych, zapewnia również karboksyterapia. W momencie wstrzykiwania dwutlenku węgla w tkankę, obszar ten zostaje dodatkowo dotleniony, a co za tym idzie – pobudzony do regeneracji.
- Produkty Gen Factor to także warta uwagi metoda. Preparaty te to innowacja w medycynie i kosmetologii. Zawierają kompozycję aktywnych biologicznie białek oraz peptydów, a także transferyn i czynników wzrostu. Sprawdzą się zwłaszcza w terapii świeżych blizn, oparzeniowych i trądzikowych, a także jako dodatek do zabiegów z wykorzystaniem nakłuwania.
- Laseroterapia jest zabiegiem z powodzeniem wykorzystywanym w leczeniu blizn. Procedurę przeprowadza się, wykorzystując laser frakcyjny, który skutecznie niweluje ich widoczność.