Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Łysienie androgenowe – co i jak?

Łysienie androgenowe to problem, który może dotknąć zarówno mężczyzn jak i kobiety w różnym wieku. Jest to proces polegający na miniaturyzacji mieszków włosowych.

Łysienie androgenowe - co i jak?
Wszystko co musisz wiedzieć o łysieniu androgenowym.

Jak dochodzi do łysienia androgenowego?

Badania wykazały, że wspomniany proces jest związany z mikro-stanem zapalnym w obrębie mieszka. Włos zaczyna rosnąć coraz cieńszy aż wreszcie wypada. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do mikro-zwłóknienia, czyli pojawienia się mikro blizny (mimo to łysienie androgenowe nie należy do rodzaju łysień bliznowaciejących). Taki stan powoduje, że mieszek włosowy zanika i nie ma możliwości wzrostu nowego włosa. Do momentu zwłóknienia możliwe jest jednak wyhamowanie procesu poprzez stymulację mieszków włosowych.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe u kobiet, a jak u mężczyzn?

 • Łysienie androgenowe w zależności od płci wykazuje nieco inne cechy. W przypadku łysienia androgenowego kobiet, postęp łysienia określa się za pomocą skali Ludwiga. Przerzedzenia włosów rozpoczynają się od okolicy przedziałka i poszerzają się na boki.
Jak postępuje łysienie androgenowe u kobiet
 • Łysienie androgenowe typu męskiego poza koroną, obejmuje również strefę czołową (tzw zakola). Postęp procesu miniaturyzacji określamy skalą Norwooda-Hamiltona.
Jak postępuje łysienie androgenowe u mężczyzn.

Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?

Jednym z czynników odpowiadających za proces związany z łysieniem androgenowym, jest predyspozycja genetyczna. Mamy do czynienia z uwrażliwieniem mieszków włosowych na DHT, w obrębie stref androgenowych (korona czy też zakola u mężczyzn). Przy mieszku włosowym znajdują się receptory właśnie dla hormonów androgenowych. Pod wpływem enzymu 5 alfa-reduktazy testosteron zostaje przekształcany w bardzeij aktywny hormony DHT, który to powoduje w/w procesy związane z mikro-stanem zapalnym w obrębie mieszka włosowego i jego miniaturyzacją a w efekcie powstawania wyłysień.
Łysienie androgenowe może być związane z zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie w przypadku kobiet. Nadwyżki hormonów androgenowych z kolei mogą towarzyszyć problemom gospodarki glukozowo-insulinowej oraz zespołowi policystycznych jajników. Z tego powodu istotne znaczenie ma właściwa diagnostyka problemu.

Czy można wyleczyć łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest procesem postępującym. Nie można go wyleczyć, można jednak zahamować proces miniaturyzacji mieszków włosowych. W przypadku łysienia androgenowego typu żeńskiego, przy współwystępowaniu problemów z hiperandrogenizmem, gospodarką węglowodanową czy PCOS istotnym czynnikiem jest działanie wspomagające funkcje hormonów, a także wprowadzenie właściwych nawyków żywieniowych oraz ewentualnej suplementacji.

Łysienie androgenowe - oxydermie- zabieg zapogiegający łysieniu androgenowemu
Zabieg trychologiczny – gabinet w Kórniku.

Jaką dietę stosować w przypadku łysienia androgenowego? Czy jedzenie ma znaczenie?

Dieta ma istotne znaczenie w przypadku każdego problemu z tzw androgenizacją. Badania naukowe wskazują na szkodliwość produktów nabiałowych, a także produktów wysokoprzetworzonych i cukru. Przeciwzapalny charakter diety pozwala na wyhamowywanie procesu mikro-zapalnego w obrębie mieszka włosowego, a tym samym wspomaga efekty terapii łysienia androgenowego. Jadłospis powinien obfitować w warzywa, szczególnie zielone a także zdrowe tłuszcze roślinne.

Jakie suplementy diety warto stosować w przypadku łysienia androgenowego kobiet?

W zależności od podłoża występowania łysienia androgenowego u kobiety, suplementacja powinna zostać ustalona indywidualnie. Jeśli przyczyną łysienia są współistniejące problemy hormonalne, do suplementacji wdrażamy składniki hamujące enzym 5-alfa-reduktazy (odpowiadający za przekształcanie testosteronu w bardziej aktywny DHT). Do takich składników należą: cynk, ekstrakt ze śliwy afrykańskiej, reishi czy ekstrakt z pokrzywy.
Bez względu na podłoże problemu istotne jest utrzymanie właściwego poziomu witaminy D3 a także dostarczenie .
Suplementacja powinna zostać jednak ustalona z uwzględnieniem aktualnych potrzeb organizmu, niedoborów oraz objawów ze strony organizmu.

Jakie suplementy diety warto stosować w przypadku łysienia androgenowego mężczyzn?

Podobnie jak w przypadku łysienia typu żeńskiego, u mężczyzn podstawowa suplementacja powinna obejmować właściwą dawkę witaminy D3 (w zależności od jej poziomu we krwi) oraz kwasów Omega. Ponadto w suplementacji warto zadbać o składniki hamujące wspomnianą 5-alfa-reduktazę, takie jak: pala sabałowa, ekstrakt z reishi, śliwy afrykańskiej, cynk a także olej z pestek dyni.

Czy istnieją leki, które stosuje się w przypadku łysienia androgenowego?

Podobnie jak w przypadku suplementacji, leki stosowane w łysieniu androgenowym należą do inhibitorów 5-alfa reduktazy. Szeroko stosowane są Dutasteryd i Finasteryd. Leki te, zmniejszają stężenie DHT w surowicy krwi a tym samym w mieszku włosowym. Głównym ich zastosowaniem jest leczenie przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. W przypadku leczenia łysienia androgenowego stosowane są głównie w przypadku łysienia typu męskiego. Skuteczność leczenia finasterydem ocenia się u 60% pacjentów, w przypadku dutasterydu na ok. 95%. Przed wyborem postępowania należy wziąć pod uwagę możliwe skutki uboczne wynikające ze stosowania w/w leków. Do często występujących należą: zaburzenia wzwodu, ginekomastia, obniżenie libido czy tkliwość piersi w przypadku kobiet.
Innym lekiem z wyboru jest Loxon, którego substancją czynną jest minoksidil. Jest to miejscowy roztwór o działaniu rozszerzającym naczynia, ówcześnie stosowany jako lek na nadciśnienie. Dokładny mechanizm działania substancji nie jest znany. Wiadomo jednak, że powoduje namnażanie komórek w mieszku włosowym w fazie anagenu, co hamuje proces miniaturyzacji. Efekt jest widoczny w momencie stosowania leku, po jego odstawieniu w ciągu kilku miesięcy włosy wracają do stanu początkowego. Leczenie minoxidilem nie jest też pozbawione skutków ubocznych. Jednym z najbardziej uciążliwych jest ścieńczenie naskórka, a w efekcie suchość i łuszczenie. Terapia minoxidilem powinna być wspierana o pielęgnację skóry głowy, wspomagającą barierę lipidową. Zastosować można emulsje bądź lotiony trychologiczne o działaniu nawilżającym.

Czy istnieją zabiegi trychologiczne, które mogą hamować proces łysienia androgenowego?

Hamowanie łysienia androgenowego powinno być procesem stałym opierającym się o stosowanie lotionów (wcierek) stymulujących oraz zabiegów trychologicznych o takim działaniu.

Zabiegi, które wykonujemy w celu zapobieganiu miniaturyzacji i pobudzenia mieszków włosowych to:

 • infuzja tlenowa,
 • mezoterapia igłowa i mikroigłowa,
 • karboksyterapia,
 • radiofrekwencja mikroigłowa,
 • fototerapia.
  Istotne znaczenie ma właściwa funkcja skóry głowy, dlatego przed przystąpieniem do zabiegów stymulujących, warto zadbać o prawidłowe środowisko dla wzrostu włosa. Pozwala to na skuteczną terapię. Oczyszczone, odblokowane ujścia mieszków włosowych a także właściwy poziom nawilżenia powinny stanowić podstawę pielęgnacji domowej oraz gabinetowej.
Łysienie androgenowe - radiofrekwencja - zabieg zapogiegający łysieniu androgenowemu
Radiofrekwencja – zabieg trychologiczny hamujący łysienie anrogenowe.

Jak dbać o skórę głowy i włosy w przypadku łysienia androgenowego?

Skóra głowy osoby z problemem łysienia androgenowego często jest skórą tłustą. W tym przypadku należy zadbać o właściwe jej oczyszczanie a także regularne peelingi. Pielęgnacja skóry głowy powinna być jednak dobrana do aktualnego stanu i typu skóry.
Głównym działaniem powinno być stałe pobudzenie mieszków włosowych za pomocą lotionów czy wcierek, w celu hamowania miniaturyzacji mieszków włosowych.
Warto pamiętać o pielęgnacji łodygi włosa, dbając o równowagę PEH. Regularne stosowanie maski i odżywek dostarczających skórze właściwej ilości protein, emolientów i humektantów sprawi, że włosy będą miały odpowiednią gładkość i nawilżenie.

Jak kompleksowo walczyć z problemem łysienia androgenowego?

Procesy związane z łysieniem androgenowym wymagają kompleksowego działania, opartego na właściwej pielęgnacji skóry głowy, zabiegach stymulujących ale przede wszystkim prawidłowej higienie życia. Biorąc pod uwagę występujący w mieszku mikro stan zapalny, istotne znaczenie ma unikanie czynników prozapalnych nie tylko w pielęgnacji ale również oksydantów w codziennym środowisku życia. Zdrowe nawyki żywieniowe, eliminacja stresu, jakościowy i ilościowy sen, właściwy poziom witaminy z grupy B oraz D3 i kwasów Omega-3, to podstawowe zasady eliminujące środowisko zapalne w organizmie, przyczyniające się do postępowania procesu związanego z łysieniem androgenowym.
Kompleksowe działania powinny obejmować zabiegi trychologiczne stymulujące mieszek włosowy. W zależności od kondycji skóry głowy, a także ogólnego stanu zdrowia wykonywane są serie zabiegów dobranych indywidualnie.

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00