Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Skąd biorą się zmarszczki, czyli jak starzeje się skóra?

Skóra jest największym organem człowieka. Oznaki starzenia całego organizmu, są na niej najbardziej zauważalne i nasilają się z wiekiem – powstają zmarszczki. Każdego dnia jest narażona na działanie czynników, które mogą przyspieszać ten proces.

Skąd się biorą zmarszczki czyli jak starzeje się skóra?
Zabiegi odmładzające przeprowadzane w Klinice SEPHIA MED w Kórniku

Uboczne efekty starzenia się skóry czyli jak powstają zmarszczki

W procesie starzenia się skóry istotnym problemem  jest spadek ilości kolagenu i elastyny. Elastyna jest budulcem tkanek, która charakteryzuje dużą giętkość i elastyczność, a kolagen jest podporą. Te dwa białka doskonale się uzupełniają. Ubytek kolagenu i elastyny powoduje, że skóra  przestaje być jędrna, sprężysta i elastyczna. Także spadek kwasu hialuronowego  przyczynia się do odwodnienia skóry, co powoduje jej suchość i staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Proces starzenia zachodzi dużo wcześniej zanim pojawią się zmarszczki na twarzy i  zaczyna się około 25-30 roku życia, początkowo w niewidoczny sposób.

Rodzaje zmarszczek

Możemy wyróżnić zmarszczki powierzchowne, czyli płytkie, najczęściej pojawiające się w okolicy oczu, głębokie, występujące jako pionowe lub poziome linie, bruzdy, np. na czole, dolnej partii twarzy czy szyi oraz mimiczne, powstające w wyniku intensywnej pracy mięśni. Pojawiają się przede wszystkim z powodu wyrażania emocji – od smutku i złości, po radość i śmiech.

Rodzaje zmarszczek
Rodzaje zmarszczek

Czynniki przyspieszające starzenie skóry i powstające zmarszczki

Istnieje kilka czynników, które przyspieszają starzenie się skóry. Możemy je podzielić na wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Wewnątrzpochodne to: uwarunkowania genetyczne, osłabienie układu immunologicznego, odkładanie się w organizmie szkodliwych toksyn oraz działanie wolnych rodników. Czynniki zewnątrzpochodne to przede wszystkim szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, zanieczyszczenie środowiska, niehigieniczny tryb życia, infekcje czy nieprawidłowa pielęgnacja.

Znaczenie hormonów w procesie starzenia się skóry

Pierwszym objawem starzejącej się skóry jest jej suchość związana z mniejszą zdolnością zatrzymywania wody w skórze, zmniejsza się jej grubość. Następują zmiany w obrębie skóry właściwej i naskórka. Zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych, dochodzi do przeznaskórkowej utraty wody. 

Warto zwrócić uwagę, że promieniowanie UV znacznie wpływa na  przedwczesne starzenie się skóry – jest to tzw. fotostarzenie. Promieniowanie słoneczne ma nieustanny wpływ na naszą skórę. Szacuje się, że około 80% zewnątrzpochodnego starzenia się skóry jest konsekwencją promieniowania UV. Uszkodzenia wywołane przez ekspozycję na słońce  to między innymi, zmarszczki, przesuszona skóra, przebarwienia posłoneczne i zmiany pigmentacyjne. 

W całym procesie starzenia się skóry niemałe znaczenie mają również hormony. Hamują one oraz pobudzają pewne czynności wielu narządów, również naszej skóry. Kondycja  cery nie musi wynikać z konkretnej choroby dermatologicznej. Może być spowodowana na przykład stresem, podczas którego dochodzi  do wyrzutu hormonów i pojawiania się niedoskonałości. Poziom estrogenów, żeńskich hormonów z wiekiem ulega obniżeniu, co powoduje, że nasza skóra jest bardziej podatna na wysuszanie oraz traci elastyczność. Dlatego bardzo często w okresie menopauzy kobiety zauważają znaczne pogorszenie stanu swojej skóry. 

Jak poradzić sobie ze zmarszczkami?

Procesy starzenia się skóry są nieuniknione, nie da się ich zatrzymać, ale dzisiejsza dziedzina kosmetologii i medycyny estetycznej bardzo się rozwija. W skuteczny i widoczny sposób możemy poradzić sobie z większością problemów starzejącej się skóry, takich jak: zmarszczki, przebarwienia i jędrność skóry.

Zapraszamy na konsultacje ze specjalistą w naszej klinice SEPHIA MED 🙂

Przeczytaj również:

Holistyczne aspekty starzenia skóry oraz profilaktyka anty-age

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00