Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Baby Blues – czy moge czuć smutek?

„Mam śliczne, słodkie malutkie dziecko. Synek jest radością mojego życia, mimo to, czasami czuję się ogromnie nieszczęśliwa i nie wiem dlaczego.

Co jest ze mną nie tak?

„Baby blues” – czyli po polsku smutek poporodowy, to bardzo częste zjawisko. Dlaczego więc świeżo upieczone mamy ukrywają swoje złe emocje lub obawiają się o nich mówić otwarcie?Czas ciąży, poród i połóg to ogromne zmiany w naszym życiu – zarówno fizycznym jak i psychicznym. W tym czasie hormony pracują na bardzo wysokim poziomie i to właśnie one odpowiedzialne są za wahania nastroju. Poziom estrogenu i progesteronu potrzebny w czasie ciąży nagle spada, powodując zmiany nastroju. Inne rzeczy — na przykład zmęczenie i niewystarczająca ilość snu — również mogą potęgować te uczucia. W jednej chwili możesz śmiać się do łez z radości, w drugiej płakać z niemocy. I to wszystko jest całkowicie normalne.

Na szczęście smutek poporodowy trwa zwykle tylko kilka dni lub tygodni i zwykle ustępuje samoistnie bez leczenia. W tym wymagającym czasie postaraj się o siebie zadbać tak bardzo, jak to możliwe.

Jedz zdrowo i odpoczywaj jak najwięcej, zwłaszcza że wyczerpanie i brak snu mogą wzmacniać i podsycać uczucie smutku.Oto kilka innych rzeczy, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej:

♥️ Nie musisz wszystkiego robić sama – przyjmij pomoc, szczególnie w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie.

♥️ Rodzina i przyjaciele chętnie wyciągną pomocną dłoń – pozwól im pomóc sobie w załatwieniu zakupów, pracach domowych lub opiece nad dziećmi.

♥️ Pozwól, aby ktoś przygotował posiłek lub obserwował Twoje dziecko, podczas gdy Ty bierzesz odprężającą kąpiel lub kładziesz się na drzemkę bez dziecka.

♥️ Odpoczywaj dużo i jedz pożywne potrawy.

♥️ Grupa wsparcia – porozmawiaj z bliskimi lub innymi świeżo upieczonymi matkami, które mogą pomóc Ci poczuć wsparcie i przypomnieć, że nie jesteś sama.

Jeśli „baby blues” trwa dłużej niż tydzień lub dwa, lub jeśli objawy się nasilają, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Przedłużający się stan smutku poporodowego może prowadzić do depresji poporodowej, która wymaga leczenia.

Zadzwoń

Tel : 788 878 680

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00