Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Holistyczne aspekty starzenia skóry oraz profilaktyka anty-age

Starzenie zarówno całego organizmu jak i samej skóry, to proces fizjologiczny i postępujący. Polega głównie na zmniejszeniu aktywności metabolicznej komórek ustroju. 

Na szybkość postępowania procesu starzenia, wpływ mają czynniki takie jak:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • warunki środowiskowe, w których żyjemy (promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza),
 • higiena życia (m.in. rytm okołodobowy, dieta),
 • choroby ogólnoustrojowe. 

Zagłębiając się w każdy z aspektów można wyciągnąć wniosek, że proces starzenia jest bardzo złożony i człowiek sam, może wpływać na szybkość jego postępowania. Czynniki genetyczne świadczą o predysponowaniu do występowania takich bądź innych uwarunkowań – chorób, nieprawidłowości organizmu. Jednak aby doszło choćby do występowania trądziku (jeśli taką predyspozycję mamy) musi dojść do aktywacji konkretnych genów. Na to wpływ ma choćby dieta czy sposób radzenia sobie ze stresem. Podobnie jest z procesami starzenia skóry. Z jednej strony mamy pewne predyspozycje genetyczne, wpływające na to, jak starzeje się nasza skóra. Z drugiej jednak wpływ ma środowisko w jakim żyjemy, choćby zanieczyszczenie powietrza, a także sposób odżywiania czy pielęgnacja skóry.

Proces starzenia przyspieszają przede wszystkim procesy utleniania, czyli tworzenia wolnych rodników tlenowych, generowane przez wyżej wymienione czynniki. Procesy oksydacyjne wywołują na poziomie komórkowym stan zapalny, który niszczy ich zdolności regeneracyjne. Stres, ubogo-odżywcza dieta, niedostateczna ilość snu i odpoczynku wpływają na generowanie owego stanu zapalnego. Każdy z tych czynników to “stres” dla naszego organizmu, a tym samym dla naszej skóry.

Skutki i objawy starzenia się skóry

Pierwszymi skutkami procesu starzenia skóry, jest spadek ilości kolagenu, a w wyniku tego spadek jej gęstości, wiotkość, pojawiające się zmarszczki. Uważa się, że każdego roku ilość kolagenu w skórze spada o 1%, a proces ten rozpoczyna się już po 20 roku życia. Jest to jednak teoria dość ogólna zważając na czynniki genetyczne oraz wszelkie procesy, które na proces starzenia wpływają, biorąc pod uwagę w.w czynniki. Ze względu na mniejszą zawartość podściółki tłuszczowej najszybciej wiotkość skóry zauważyć można na dłoniach, szyi oraz w okolicy oka. Nie bez powodu uważa się, że szyja i dłonie zdradzają wiek kobiety. 

Objawami starzenia się skóry, są również zmiany pigmentacyjne oraz naczyniowe, powstające na skutek promieniowania UV oraz powstających z wiekiem zaburzeń procesów melanogenezy (tworzenia komórek barwnikowych skóry). Krótko mówiąc skóra staje się mniej odporna na tworzenie przebarwień. Nie oznacza to, że nie powstają one na skórze młodej. Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych elementów w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry. Uv wpływa nie tylko na zmiany pigmentacyjne ale również osłabia procesy immunologiczne skóry (odpornościowe), zaburza procesy różnicowania komórek naskórka oraz wpływa na tworzenie komórek nowotworowych. W aspekcie starzenia skóry, promieniowanie UVA i UVB w znacznym stopniu wpływa na degradację włókien kolagenowych (niszczenie). Jest jednym z najważniejszych czynników przyspieszających proces starzenia skóry.

Co robić aby spowolnić starzenie skóry?

Prewencja przeciwstarzeniowa to działanie wielokierunkowe, zakładające holistyczne podejście do organizmu jako całości. Skóra jako największy narząd naszego ciała, często uwidacznia nieprawidłowości na poziomie naszego ustroju. Niektórzy porównują skórę do “lustra”, które odbija nasze choroby, zmęczenie, złej jakości dietę. 

Gdyby określić kilka podstawowych czynników spowalniających proces starzenia, niewątpliwie należy wymienić:

 1. SEN – ilościowy i jakościowy.
 2. Bogato-odżywcza, zbilansowana DIETA.
 3. REGENERACJA – regularny odpoczynek, spacer na świeżym powietrzu.
 4. PIELĘGNACJA – dobrana do potrzeb skóry.
 5. FOTOPROTEKCJA – stosowanie produktów z filtrem przez cały rok.

Jakie zabiegi są najlepsze na wiotkość skóry?

Zabiegi na wiotką skórę, mają na celu zwiększenie syntezy kolagenu, a tym samym poprawę jej gęstości i elastyczności. Do takich zabiegów należą:

 • Fala radiowa – zabieg z wykorzystaniem fali o wysokiej częstotliwości, która z pomocą specjalnej głowicy podgrzewa skórę pobudzając produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg należy do mniej inwazyjnych i zupełnie bezbolesnych. Zaraz po wykonaniu można wrócić do swoich obowiązków a skóra nie wymaga regeneracji. 
 • Laser frakcyjny – zabieg wykorzystujący wiązkę laserową w celu wytworzenia punktów uszkodzeń w skórze, a tym samym pobudzenia procesów przebudowy i regeneracji tkanek. Zabieg w zależności od wykorzystanych parametrów lasera, wymaga od 4 – 10 dni regeneracji. 
 • Mezoterapia mikroigłowa – podobnie jak laser frakcyjny zabieg polega na frakcjonowaniu skóry ale tym razem z użyciem specjalnego pena z mikroigłami, który poprzez drobne nakłucia stymuluje, wykorzystując procesy naprawcze skóry. 
 • Stymulator tkankowy – zabieg iniekcyjny wykorzystujący substancje silnie pobudzające procesy syntezy kolageny. Należą do nich m.in. glicyna, prolina, polinukleotydy, peptydy, kwas hialuronowy.
 • Radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg z wykorzystaniem dwóch technologii: fali radiowej oraz nakłuć, dzięki którym impuls trafia głębiej do tkanek objętych procesem starzenia. Zabieg należy do tych bardziej inwazyjnych, wymagających okresu rekonwalescencji, około tygodnia. 

Podsumowując

Profilaktyka przeciwstarzeniowa zakłada wielokierunkowe działania, oparte o zdrowy styl życia i prawidłową pielęgnację. Całoroczna fotoprotekcja to jeden z najważniejszych elementów prewencyjnych. Warto zadbać o dostarczenie skórze antyoksydantów w postaci serum ze składnikami aktywnymi o takim działaniu. Należą do nich: witamina C, resweratrol, witamina E, zielona herbata czy niacynamid. O antyoksydację warto zadbać również w codziennej diecie, nie zapominając o spożywaniu warzyw i owoców, szczególnie:

 • czerwonej kapusty,
 • jarmużu,
 • czosnku,
 • pomidorów,
 • borówek
 • czy jeżyn. 

Pomocne w profilaktyce anty-age mogą okazać się zabiegi kosmetyczne, takie jak: peelingi chemiczne, fale radiowe czy mezoterapie. Jeżeli widoczne są już oznaki starzenia z pomocą przychodzą lasery, stymulatory tkankowe czy radiofrekwencja mikroigłowa, a także wypełnienie kwasem hialuronowym. W przypadku utrwalonych zmarszczek zależnych od mimiki twarzy, warto rozważyć zabieg toksyną botulinową. W doborze właściwego postępowania warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan skóry oraz dobierze właściwą, skuteczną terapię zabiegową. 

Autor tekstu: Kosmetolog Natalia Rychert

Przeczytaj również:

Skąd biorą się zmarszczki czyli jak starzeje się skóra

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00