Botox jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej stosowany w celu redukcji zmarszczek mimicznych.
Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni twarzy – marszczenie, podnoszenie brwi, uśmiech.
Drugi powód to procesy starzenia się skóry. Z biegiem czasu nasza skóra produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny, substancji odpowiadających za jej elastyczność i sprężystość. Obniża się również poziom, utrzymującego nawilżenie kwasu hialuronowego. To również pogłębia zmarszczki mimiczne.
Botox – toksyna botulinowa typu A wytwarzana jest przez bakterię Clostridum botulinum. Początkowo toksynę wykorzystywano w leczeniu zeza, oraz chorób neurologicznych przebiegających z nadmiernym skurczem pewnych grup mięśni, np. kurczu szyi.
W dzisiejszych czasach botox najczęściej wykonuje się w celu korekcji zmarszczek mimicznych, tj. lwia zmarszczka, linie poprzeczne czoła i kurze łapki. Zabieg polega na iniekcji odpowiedniej dawki toksyny, w określony mięsień. Powoduje to zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaz impulsów pomiędzy nerwami, a mięśniami. Botox ma za zadanie zapobieganiu powstawania, lub pogłębianiu się zmarszczek mimicznych poprzez wyłączenie/ ograniczanie pracy mięśni twarzy, powodujących intensywne marszczenie się skóry. Efekty zabiegu widoczne są do 2 tygodni po jego wykonaniu i powtarzamy go, co około 6 miesięcy.
Zabieg botoxu znalazł również swoje zastosowanie w leczeniu bruksizmu (nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy). Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza, co w efekcie zmniejsza napięcie i ból. Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, a rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu.
Nadpotliwość to kolejna przypadłość, w której możemy wykorzystać toksynę botulinową. Ostrzyknięcie danej okolicy (np. pachy, dłonie) blokuje zakończenia nerwowe odpowiadające za wydzielanie potu, a efekty utrzymują się ok 9 miesięcy.