Kwasy to szeroko znane substancje chemiczne służące do złuszczanie naskórka. Wykorzystywane w terapii różnych problemów skóry, zarówno w kosmetologii jak i dermatologii od wielu lat. Do dziś formuły preparatów kwasowych udoskonalane są, w celu polepszania efektów zabiegowych oraz minimalizowania skutków ubocznych.
Kwasy – jak to się zaczęło?
Pierwsze doniesienia o zastosowaniu kwasów w redukcji problemów skóry sięgają Starożytnego Egiptu, gdzie korzystano z kwaśnego mleka, owoców cytrusowych czy osadu po winie. W taki sposób Egipcjanki złuszczały martwy naskórek. Terapeutyczne zastosowanie peelingów chemicznych zapoczątkował wiedeński dermatolog w 1884 r, wykorzystując kwas solny, octowy i siarkowy w celu rozjaśniania przebarwień. Zastosowanie tak drażniących środków powodowało liczne uszkodzenia skóry. Kolejne doniesienia opisują znane peelingi, takie jak kwas salicylowy, fenol, rezorcyna i kwas trójchlorooctowy. Podczas I Wojny Światowej szeroko wykorzystywano peelingi fenolowe w celu redukcji zmarszczek, blizn czy ogólnej poprawy jakości skóry. W 1950 roku Max Jessner opracował znaną mieszankę, stosowaną do dnia dzisiejszego opartą na mieszance kwasu salicylowego, mlekowego i rezorcyny. Preparat znany jest pod nazwą peeling Jessnera. W 1970 roku trwały badania nad działaniem alfa-hydroksykwasów, które doprowadziły do opracowania metody eksfoliacji przy ich użyciu.
Wszystkie te próby i badania doprowadziły do szerokiego wykorzystania peelingów chemicznych w dzisiejszych czasach.
Kwasy – jakie obecnie wykorzystujemy?
Najszersze zastosowanie obecnie znajdują alfa-hydroksykwasy, pozyskiwane głównie z naturalnych źródeł, np z owoców. Należą do nich m.in:
- kwas migdałowy – pozyskiwany głównie z migdałów,
- kwas glikolowy – pozyskiwany z soku trzciny cukrowej,
- kwas mlekowy – głównie z fermentowanych produktów mlecznych.
Poza AHA, wykorzystywany w zabiegach estetycznych jest również kwas salicylowy, należący do beta-hydroksykwasów oraz kwas azelainowy z grupy dikarboksylowych.
Do głębiej działających a zarazem silniejszych peelingów należą: rezorcynol oraz kwas trójchlorooctowy.
Peelingi chemiczne często wykonywane są z mieszanek kilku kwasów uzupełniających wzajemnie swoje działanie.
Kwasy – jakie mają zastosowanie?
Zastosowanie peelingów chemicznych jest bardzo szerokie w zależności od wielkości cząsteczki danego kwasu, stężenia oraz pH. Im mniejsza cząsteczka kwasu, wyższe stężenie oraz niższe pH tym silniejsze działanie peelingu.
Głównym działaniem kwasów jest złuszczanie, a tym samym pobudzenie podziałów komórkowych.
Kwasy możemy podzielić ze względu na głębokość działania:
- kwasy powierzchowne: działają na poziomie wierzchnich warstw naskórka, powodują lekkie oczyszczenie, redukcję zaskórników oraz stanów zapalnych, lekkie rozjaśnienie przebarwień; po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie, które często ustępuje chwilę po zabiegu, może wystąpić też łupieżowa złuszczanie naskórka;
- kwasy średniogłębokie: ich działanie obejmuje głębsze warstwy naskórka, mają zastosowanie w redukcji przebarwień, rozszerzonych porów, delikatnych blizn czy też trądziku zaskórnikowego; po zabiegu skóra zwykle jest zaczerwieniona a po około dwóch dniach może rozpocząć się proces drobno-płatkowego złuszczania;
- kwasy głębokie: obejmują granice naskórka i skóry właściwej, zabiegi celowane są dla skór z bliznami potrądzikowymi, zmarszczkami i objawami fotostarzenia, po zabiegu kwasami głębokimi należy przygotować się na okres rekonwalescencji trwający około tygodnia, sam zabieg jest dość nieprzyjemny a obecnie istnieją alternatywy w postaci technologii, które pozwalają osiągnąć analogiczne efekty równocześnie zmniejszając ryzyko skutków i skracając okres gojenia.
Podsumowując, działanie kwasów opiera się o pobudzenie podziałów komórkowych co prowadzi do przyspieszenia procesów złuszczania. Zabiegi z peelingami chemicznymi powodują przebudowę skóry z wyrównanie jej struktury i kolorytu. W zależności od doboru konkretnego peelingu mogą spowodować:
- rozjaśnienie a nawet redukcję przebarwień,
- redukcję trądziku,
- redukcję trądziku różowatego,
- pogrubienie naskórka,
- wypłycenie zmarszczek,
- ujędrnienie skóry,
- oczyszczenie i redukcję zaskórników.
Kwasy – jak się przygotować do złuszczania?
Przed kuracją peelingami chemicznymi należy zadbać o barierę hydrolipidową. Skóra nie powinna być przesuszona, łuszcząca. W celu polepszenia tolerancji na kwasy przed zabiegami można włączyć preparat z niskimi stężeniami kwasów dobrane przez kosmetologa.
Warto również zadbać o odporność organizmu, pamiętając o codziennej diecie i suplementacji. Procesy przebudowy i regeneracji skóry, wymagają sprawnych procesów immunologicznych, Należy zwrócić uwagę, że skóra posiada własny system immunologiczny, a każdy proces zapalny organizmu będzie go osłabiał.
Kwasy – piękna skóra nie tak od razu..
W zależności od rodzaju peelingu, po zabiegu kwasowym skóra może być lekko ściągnięta, a na drugi lub trzeci dzień może pojawić się złuszczanie. Obecnie coraz więcej peelingów chemicznych posiada technologię eliminującą procesy łuszczenia nawet przy wyższym stężeniu peelingów. O wszelkich możliwych efektach pozabiegowych, informuje specjalista przed wykonaniem zabiegu.
Po zabiegach kwasowych, skórę należy odpowiednio pielęgnować. Podstawę stanowi łagodne oczyszczanie i nawilżanie produktami dopasowanymi do rodzaju i kondycji skóry. Podczas serii zabiegów nie należy wdrażać dodatkowych produktów złuszczających oraz innych aktywnych związków (poza preparatami zalecanymi przez kosmetologa).
Kwasy to dobre rozwiązanie na piękną skórę dla większości osób. Należy jednak odpowiednio dobrać peelingi zarówno do problemu skóry jak i jej kondycji na dany moment.
Autor tekstu: Kosmetolog, Natalia Rychert
ww.sephiamed.pl/oferty/medik8-terapia-antystarzeniowa-mono-mandelic-30/
w.sephiamed.pl/oferty/peeling-medyczny-ph-formula-age-odmladzanie/