Podologia, co to takiego?
Podologia to młoda gałąź medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. W Polsce jest to dziedzina, która dopiero się rozwija, dlatego „zawód podolog” dla wielu osób brzmi obco. Zadaniem podologa jest postawić właściwą diagnozę i wyeliminować problem.
Podolog zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak:
- stopa cukrzycowa,
- wrastający paznokieć,
- modzele, odciski i nagniotki,
- kurzajki (brodawki),
- nadpotliwość stóp,
- pęcherze,
- grzybica stóp.
W obszarze działań podologa jest nie tylko leczenie schorzeń stóp. Zajmuje się także masażem stóp i zmianą kształtu lub struktury paznokcia (może go nawet zrekonstruować lub profesjonalnie obciąć). W zakresie jego kompetencji należy dobór odpowiedniej ortezy i wykonywanie opatrunków na stopach i piętach.
Pod koniec każdej wizyty podolog udziela profesjonalnych porad na temat prawidłowej pielęgnacji stóp i profilaktyki leczenia.
Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?
Na początku wizyty u podologa przeprowadzany jest wywiad dotyczący stanu zdrowia, nawyków i stylu życia. Następnie specjalista dokonuje dokładnych oględzin stóp. Podolog dobiera właściwą terapię, wykonuje stosowny zabieg i doradza sposób pielęgnacji.
Już podczas pierwszej wizyty, kiedy to wykonywany jest zabieg, klient odczuje natychmiastową ulgę. Wszystko tak naprawdę zależy od przyczyny problemu oraz rozległości i stopnia zaawansowania patologicznych zmian.
Kiedy warto odwiedzić podologa?
Wizytę u podologa powinno się umówić w momencie, gdy gołym okiem zauważymy, że na którejś ze stóp lub obu naraz pojawiły się nietypowe zmiany, jak również wtedy, gdy żadnych zmian nie widać, a odczuwany jest silny ból i pojawiają się trudności z chodzeniem.
Do podologa powinny zgłosić się osoby, które mają suchą i pękającą skórę na piętach. Specjalista od stóp pomoże też wtedy, gdy na stopach pojawiły się brodawki, czyli zmiany na skórze wywołane wniknięciem do organizmu wirusa HPV. Inną dolegliwościami, którym jest w stanie zaradzić podolog, są odciski i modzele.
Co ważne – przed umówieniem wizyty u podologa nie powinien powstrzymywać nas wstyd. Niestety nadal wiele osób krępuje się pokazać zmiany, jakie pojawiły się na ich stopach, przez co, zamiast stłumić problem w zarodku, umożliwiają mu swobodny rozwój. Konsekwencją nierzadko są poważne schorzenia i dolegliwości bólowe, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Warto być świadomym, że podologia to nie tylko leczenie, a przede wszystkim profilaktyka, która ma na celu sprawić, by nogi jak najdłużej były zdrowe i sprawne. Nikt tak dobrze, jak podolog nie doradzi, jak powinno się dbać o stopy.
Najczęstsze błędy w pielęgnacji stóp
Podolog robi co może, by pomóc choremu, ale zdrowie stóp leży przede wszystkim w rękach pacjenta. Bardzo ważne jest, by przestrzegał on usłyszanych podczas wizyty w gabinecie podologicznym zaleceń, tak aby uniknąć problemów ze stopami w przyszłości.
Podstawowe błędy w zakresie pielęgnacji stóp to m.in.:
- noszenie niewygodnego obuwia,
- nieprawidłowe obcinanie paznokci,
- noszenie skarpet z tworzywa sztucznego,
- ścieranie martwego naskórka pumeksem,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.
Zabiegi z zakresu podologii.
Jeśli doszło do zaniedbań w zakresie pielęgnacji skóry stóp i paznokci, podolog wykonuje zabiegi różnego typu, aby przynieść pacjentowi ulgę i w konsekwencji wyeliminować zarówno problem, jak i jego przyczynę.
W gabinecie podologicznym wykonuje się takie zabiegi jak:
- odciążanie bolesnych miejsc,
- fachowe skracanie paznokci,
- profilaktyka i leczenie stopy cukrzycowej,
- usuwanie odcisków i kurzajek,
- protetyka paznokci
- ortonyksja,
- usuwanie hiperkeratoz.
Wszystkie zabiegi z zakresu podologii wykonywane w Klinice SEPHIA MED znajdziesz tutaj -> Podolog Kórnik