Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę, zwana hormonem snu. Jej głównym zadaniem jest koordynacja rytmu okołodobowego człowieka. Poziom melatoniny zależny jest od pory dnia. Pod wpływem docierającego przez siatkówkę oka światła – spada a wieczorem rośnie by ułatwić zasypianie i uspokoić układ nerwowy. Jest też silnym antyoksydantem a także bierze udział w regulacji innych hormonów. Powstaje z tryptofanu, a w wyniku jej przemian powstaje m.in serotonina – tzw hormon szczęścia.
Z wiekiem poziom melatoniny spada, w wyniku postępującego wapnienia struktur szyszynki. Podobny skutek może mieć zaburzenie rytmu okołodobowego (niedobór snu, praca zmianowa, naświetlanie niebieskim światłem w godzinach wieczornych). Zaburzenie rytmu okołodobowego w konsekwencji, może doprowadzić do powstawania chorób, takich jak: cukrzyca, nowotwory, otyłość, zespoły metaboliczne.
W jaki sposób melatonina wpływa na kondycję włosów?
Badania wykazały wpływ melatoniny na wydłużenie fazu anagenu – fazy wzrostu włosa co sprawia, że włosy później przechodzą do fazy telogenu. Szczególne znaczenie w preparatach na skórę głowy wykazuje melatonina w łysieniu o podłożu androgenowym zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Nadmierny poziom stresu oraz niedobór melatoniny może mieć kluczowy wpływ w procesie nadmiernej utraty włosów. Organizm w walce z nieprawidłowościami, wykorzystuje zasoby organizmu co może doprowadzić do łysienia.
Ponadto melatonina wykazuje działanie immunomodulujące – wpływa na regulację układu odpornościowego, co może przekładać się na wspomożenie organizmu w problemie nadmiernej utraty włosów.
Według badań, niedobór tryptofanu, z którego syntetyzowana jest melatonina, może mieć związek z występowaniem łysienia plackowatego. Z kolei niedobór aminokwasów tworzących tryptofan, takich jak cysteina i metionina mogą być przyczyną łamliwości włosów i rozdwajania się końcówek.
W przypadku wzmożonego stresu, problemów z zasypianiem czy nieregularnego snu, warto zadbać o dietę bogatą w produkty zawierające tryptofan (z którego produkowana jest melatonina). Należą do nich: ryby, sery, jaja, chude mięso czy produkty sojowe. Alternatywą może być czasowa suplementacja tryptofanu.