
Wpływ smogu na skórę
Okres jesienno – zimowy to czas, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki. Czy zdajemy sobie sprawę jak cząsteczki smogu wpływają na układ oddechowy i krążenia, ale czy wiemy jak działają na skórę?
Przede wszystkim, dłuższa ekspozycja na smog obniża poziom nawilżenia oraz przyczynia się do spadku funkcjonalności jej bariery ochronnej, co prowadzi do znacznego uwrażliwienia na działanie czynników zewnętrznych. Oprócz tego, toksyczne związki znajdujące się w smogu przenikają przez skórę i prowadzą do generowania się substancji utleniająco-redukujących, które przyspieszają proces starzenia i powstawania przebarwień. Coraz częściej można też zauważyć również różnego rodzaju wypryski i odczyny alergiczne oraz zaostrzenie objawów w przypadku skór z AZS, łuszczycą czy egzemą.
Jak więc chronić naszą skórę przed niekorzystnym działaniem smogu?
- Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry. Najlepszym wyborem w tym celu jest demakijaż dwuetapowy, ale z zastosowaniem delikatnych preparatów o fizjologicznym pH, które nie naruszają osłabionej bariery hydrolipidowej.
- Ważnym elementem jest wzmocnienie bariery ochronnej poprzez stosowanie produktów lipidowych, które uszczelniają naskórek, zapobiegają dalszym podrażnieniom oraz wnikaniu toksycznych związków w głąb skóry
- Stosowanie antyoksydantów to jeden z istotniejszych elementów pielęgnacji. Stres oksydacyjny wywołany przez zanieczyszczenia jest głównym czynnikiem uszkadzającym strukturę skóry. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest stosowanie kosmyków z przeciwutleniaczami. Do składników takich zaliczamy m.in.: resweratrol, koenzym Q10, kwas ferulowy, witaminę C i E oraz retinol
- Ochrona UV – z powodu potęgowania przez słońce szkodliwego działania smogu, ważne jest aby chronić skórę przed promieniowaniem UV w postaci kremów z filtrem
- Zabiegi kosmetyczne – dobrze dobrane terapie mogą zniwelować negatywne skutki oddziaływania smogu oraz poprawić jej kondycję.
Z jakich zabiegów warto skorzystać, aby zniwelować działanie smogu na naszą skórę?
- mezoterapia igłowa i bezigłowa,
- mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego,
- peelingi kwasowe,
- zabiegi pielęgnacyjne z serii BABOR z zawartością antyoksydantów.
Zastosowanie powyższych zabiegów pozwala na dostarczenie skórze składników odżywczych, które sprawią, że stanie się ona nawilżona, zrewitalizowana i odżywiona. Wspomagają one także naturalne procesy ochronne skóry, co w przypadku narażenia na działanie smogu jest szczególnie ważne.