
Cellulit jest problemem większości kobiet po okresie dojrzewania. Definiowany jest jako włókniejące zwyrodnienie tkanki podskórnej. Ze względu na rodzaj budowy tkanki tłuszczowej dotyczy 85% kobiet i tylko 2% mężczyzn z zaburzeniami endokrynologicznymi. Cellulit charakteryzuje się występowaniem zgrubień, guzków i zwłóknień w obszarach ud, pośladków czy brzucha. Polega na gromadzeniu się płynów pomiędzy komórkami tłuszczowymi oraz ich przeroście. Występuje nie tylko u kobiet z nadwagą, ale również u szczupłych w rozmiarze xs.
Dlaczego powstaje cellulit?
Cellulit powstaje w wyniku fizjologicznych zmian metabolizmu adipocytów. Jednak na proces jego powstawania wpływ mają czynniki związane z higieną stylu życia, warunki genetyczne, wiek oraz zaburzenia hormonalne i metaboliczne.
Bezpośrednio na powstawanie cellulitu wpływ mają zaburzenia przepływu krwi i limfy, prowadzące do powstawania obrzęków. Bardzo istotną kwestią jest zatem siedzący tryb życia i mała ilość ruchu, a także palenie papierosów. Obkurczenie naczyń oraz generowanie wolnych rodników tlenowych, sprzyjają powstawaniu tzw. “pomarańczowej skórki”.
Nie bez znaczenia w procesie tworzenia cellulitu jest nieprawidłowy sposób odżywiania. Przede wszystkim przewaga żywności przetworzonej z zawartością tłuszczy trans oraz cukru, a także zbyt niski poziom nawodnienia.
Istotną rolę odgrywają również zaburzenia endokrynologiczne, czy też zaburzenia gospodarki cukrowej, które mogą sprzyjać nieprawidłowemu gromadzeniu komórek tłuszczowych.
Cellulitowi może stać się bardziej widoczny po utracie wagi, zwłaszcza u osób mało aktywnych fizycznie. Wówczas często pojawiają się również rozstępy a skóra staje się wiotka.
Tkanka cellulitowa pojawia się po okresie dojrzewania, a następnie stan skóry może pogorszyć się w okresie menopauzy. Problem cellulitu zwiększa się również z upływającym czasem w związku z pogorszeniem elastyczności skóry.
Pomijając kwestie związane z warunkami genetycznymi, mamy ogromny wpływ na wygląd skóry oraz tempo powstawania cellulitu. Pracując nad poprawą stylu życia oraz wdrażając dodatkowe terapie zabiegowe możemy w znaczny sposób wpłynąć na redukcję cellulitu oraz zapobiegać jego powstawaniu.

Rodzaje cellulitu
Możemy wyróżnić dwa typy cellulitu:
- Cellulit twardy– obserwujemy go niezależnie od pozycji ciała, mogą towarzyszyć mu również rozstępy.
- Cellulit miękki– inaczej tłuszczowy, może pojawiać się po nagłej utracie wagi oraz jako następstwo cellulitu wodnego. Występuje na większej powierzchni ciała. U podłoża występowania często stoi zaburzenie krążenia i dotlenienia, słabe napięcie mięśni i wiotkość skóry.
Profilaktyka antycellulitowa
Podstawowymi aspektami związanymi z zapobieganiem powstawania cellulitu jest higiena stylu życia, związana ze zbilansowaną, nieprzetworzoną dietą, regularną aktywnością czy też regulacją rytmu okołodobowego.
Z diety warto wykluczyć produkty słodzone oraz zawierające tłuszcze trans, takie jak np. dania typu fast food czy słone przekąski. Warto jednak spożywać tłuszcze roślinne a węglowodany proste zamienić na złożone oraz zadbać o codzienną porcję warzyw. Nie należy pomijać białka, które jest niezbędne dla tworzenia właściwej podpory i jędrności skóry.
Pielęgnacja i zabiegi w profilaktyce powstawania cellulitu
Istotnym elementem w profilaktyce powstawania cellulitu jest pielęgnacja skóry. Pomocne będą kremy lub żele antycellulitowe, zawierające składniki ujędrniające oraz pobudzające mikrokrążenie. Do tego typu składników należą: l-karnityna, retinol, kofeina, flawonoidy, saponiny czy olejki eteryczne.
Kolejnym krokiem są zabiegi z wykorzystaniem Hi-tech w gabinetach kosmetologii, a także drenażu limfatycznego czy masaży pobudzających krążenie krwi i limfy.

Skuteczne rozwiązania w walce z cellulitem
Obecna kosmetologia dysponuje szeregiem rozwiązań dla skutecznego pozbycia się cellulitu. Celem terapii jest:
- rozbicie nadmiaru tkanki tłuszczowej,
- pobudzenie mikrokrążenia i przepływu limfy,
- ujędrnienie skóry,
- wygładzenie struktury skóry.
Dostępne na rynku technologie powodują znaczną redukcję tkanki cellulitowej. W przypadku większości zabiegów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Należy pamiętać, że terapie gabinetowe powinny być stosowane równolegle ze zmianą nawyków związanych ze zdrowym stylem życia.
Rodzaje zabiegów redukujących i usuwających cellulit
Rodzaj terapii zabiegowej zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia czy wyjściowy stan skóry i rodzaj cellulitu. Do zabiegów redukujących cellulit należą:
- Storz Medical – zabieg wykorzystujący falę uderzeniową w celu rozbicia adipocytów. Seria zabiegów pozwala na uzyskanie efektu zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej i wygładzenia struktury skóry, redukując widoczność cellulitu. Jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku otyłości lokalnej, np na udach.
- Icoone – technologia wykorzystująca masaż podciśnieniowy. Każdy zabieg rozpoczyna się drenażem limfatycznym całego ciała, co usprawnia przepływ limfy i redukcję obrzęku. Następnie zabieg wykonywany jest na obszarach zajętych cellulitem, np. udach, pośladkach czy brzuchu. Zmechanizowane rolki zawarte w głowicy, wygładzają powierzchnię skóry oraz eliminują guzki cellulitowe i modelują sylwetkę. Seria składa się z 10 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu w zależności od problemu.
- EmTone BTL – w urządzeniu wykorzystane są dwie technologie: fala uderzeniowa oraz fala radiowa, co znacznie zwiększa efektywność terapii. Terapia BTL wykorzystywana jest w przypadku utraty jędrności skóry ze współwystępującymi cellulitem.
- Sonotermolipoliza Coax Med – technologie zawarte w urządzeniu zarówno pobudzając syntezę kolagenu i elastyny jak i eliminują nadmiar tkanki tłuszczowej. Połączenie fali radiowej oraz ultradźwięków sprawdza się jako wsparcie terapii przy cellulicie w połączeniu z wiotkością tkanki.
- Karboksyterapia – zabieg polega na podawaniu dwutlenku węgla do tkanki podskórnej za pomocą cienkiej igły. Poprawa mikrocurkulacji dzięki powstałym naczyniom krwionośnym sprzyja dotlenieniu tkanki. Usuniętym zastaj nadmiar komórek tłuszczowych a skóra wygładza się.
W terapii cellulitu stosowane są również zabiegi manualne, takie jak: masaże antycellulitowe, drenaż limfatyczny, a także masaż bańką chińską oraz zabiegi z użyciem składników aktywnych, np. peeling termoaktywny. Składniki zawarte w preparatach poprawiają metabolizm komórkowy i zwiększają efektywność terapii antycellulitowej.
Podsumowanie
Cellulit dotyczy większości kobie i jest związany z czynnikami genetycznymi oraz higieną stylu życia. Należy zwrócić szczególną uwagę na aspekt związany z prozapalną, przetworzoną dietą, nieprawidłowym nawodnieniem czy też zbyt niską aktywnością fizyczną. Istotne są również zaburzenia endokrynologiczne. W patogenezie cellulitu należy podkreślić zaburzenia mikrokrążenia i przepływu chłonki, którym sprzyja siedzący tryb życia, a także palenie tytoniu.
Poprawa jakości skóry powinna iść w parze ze zmianą stylu życia i wprowadzania zdrowych zasad. Pomocna jest również nowoczesna kosmetologia dysponująca szeregiem rozwiązań.
Autor tekstu:
Kosmetolog, Natalia Rychert