Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Złuszczanie – hit czy mit?

Złuszczanie hit czy mit

W szeroko rozumianej pielęgnacji skóry dużą wagę przykłada się do regularnego złuszczania naskórka. Proces odnowy komórkowej odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowej skóry. Naturalnie zachodzi proces wymiany komórek, znany jako keratynizacja naskórka, w którym starsze komórki są zastępowane nowymi. Komórki naskórka wymieniają się jednak średnio raz na 28-30 dni a z wiekiem tempo tego procesu spowalnia. Regularne złuszczanie, a tym samym usprawnianie procesów wymiany komórkowej to ważny krok pielęgnacji domowej. 

Peeling towarzyszy również większości zabiegom kosmetycznym jako jeden z elementów procedury zabiegowej, przygotowujący do dalszych kroków. Na złuszczaniu nierzadko zabiegi kosmetologiczne polegają. Tutaj wykorzystywane są wszelkiego rodzaju procedury chemiczne oraz laserowe. 

Jaki jest cel złuszczania?

Złuszczanie ma na celu usuwanie komórek naskórka, wspomaganie wspomnianej już odnowy komórkowej. Może odnosić się do martwych warstw, jak i do żywych w przypadku głębszych peelingów. W zależności od rodzaju peelingu złuszczanie może mieć różny charakter. Regularne złuszczanie martwych komórek naskórka jest niezbędnym elementem pielęgnacji skóry. Pomaga zachować świeżą, czystą cerę, a także zapewnia właściwe przenikanie substancji aktywnych z pozostałych produktów pielęgnacyjnych. Głębsze peelingi, stosowane w gabinetach wywołują efekt biologiczny na poziomie komórkowym. 

Zabiegi złuszczające wykonuje się w celu:

  • pobudzenia odnowy komórkowej -> działanie anty-aging,
  • wyrównania struktury skóry -> blizny, rozstępy, zmarszczki,
  • uregulowania aktywności gruczołów łojowych -> łojotok, zaskórniki,
  • redukcji przebarwień -> posłonecznych, hormonalnych (melasma), pozapalnych (np. po trądziku).

Jakie istnieją rodzaje peelingów do złuszczania?

  1. Peelingi chemiczne – wykorzystują Alfa i Beta- hydroksykwasy. Najczęściej wykorzystywane w zabiegach są: kwas salicylowy, migdałowy, azelainowy, trójchlorooctowy, rezorcynol. Niektóre, łagodniejsze kwasy stosowane są również w produktach pielęgnacyjnych.

W zależności od doboru konkretnych kwasów mogą one być wykorzystywane do: redukcji trądziku, przebarwień czy blizn potrądzikowych a także w redukcji łojotoku.

  1. Peelingi enzymatyczne – należą do najłagodniejszych peelingów. Odnoszą się jedynie do martwych warstw naskórka. Głównie wykorzystywane są w pielęgnacji domowej. Należą do nich naturalne enzymy, które rozpuszczają naskórek, np. papaina, bromelaina.
  1. Peelingi mechaniczne – należą do nich są to peelingi ziarniste (produkty zawierające drobinki złuszczające), które mogą być wykonywane w warunkach domowych. Innym rodzajem mechanicznego peelingu jest zabieg mikrodermabrazji diamentowej lub korundowej. Tego typu zabiegi mają zastosowanie dla cer grubych tłustych, z poszerzonymi porami, a także z bliznami potrądzikowymi. 
  1. Peeling laserowy – wykonywany przy użyciu lasera frakcyjnego. Uszkodzenia wywoływane przez wiązkę lasera prowadzą do złuszczenia naskórka oraz przebudowy skóry w celu redukcji zmarszczek, blizn, rozstępów czy poprawy napięcia skóry. Zabieg laserowy wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji a także wymaga szczególnej pielęgnacji pozabiegowej.

Złuszczanie naskórka  – jak często wykonywać peeling domowy?

Regularne złuszczanie jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowo wyglądającej cery. Peelingi w domowej pielęgnacji powinny być wykonywane 1-2 razy w tygodniu. Trzeba pamiętać jednak aby dobierać typ peelingu do swojego rodzaju skóry oraz jej kondycji na dany moment.

Złuszczanie naskórka w gabinecie – jak często robić kwasy?

Płytkie bądź średnio głębokie peelingi wykonuje się w seriach zabiegowych około 3-6 zabiegów w odstępach 10-21 dni w zależności od rodzaju kwasu. W przypadku peelingów głębokich (np. TCA) czas rekonwalescencji jest dłuższy, dlatego odstępy między zabiegami wynoszą około 30 dni a ilość procedur zależy od problemu skóry. 

Standardowo serię peelingów chemicznych w gabinecie warto wykonywać raz w roku w okresie jesienno-zimowych. 

Czy każdy powinien złuszczać naskórek?

Złuszczanie jest istotnym elementem pielęgnacji każdego typu skóry. Ważny jest dobór rodzaju peelingu do typu skóry bądź problemu. Wyjątek w przypadku złuszczania stanowi skóra dziecka przed okresem dojrzewania lub cera z uszkodzoną barierą lipidową. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy uzupełnić warstwę lipidów stosując odpowiednią pielęgnację.

Czy peelingi chemiczne usuwają trądzik?

Peelingi chemiczne niewątpliwie należą do najskuteczniejszych zabiegów w przypadku trądziku. W zależności od doboru kwasów posiadają właściwości przeciwzapalne, regulują procesy rogowacenia naskórka, odblokowują zaczopowane ujścia gruczołów łojowych. Należy pamiętać, że zabiegi stanowią jedynie działanie uzupełniające w procesie leczenia trądziku. Tutaj istotną rolę odgrywa dieta, tryb życia oraz pielęgnacja codzienna. 

Złuszczanie – hit czy mit?

Złuszczanie skóry to istotny krok w procesie odnowy komórkowej, pozwalający na zachowanie zdrowego wyglądu skóry. Wybór odpowiedniego rodzaju peelingu zależy od indywidualnych potrzeb, kondycji i rodzaju skóry. Wykorzystywane w zabiegach peelingi posiadają szerokie zastosowanie w terapii różnych problemów skóry. Należy pamiętać, że niewłaściwy dobór środków złuszczających, również tych domowych, może mieć negatywne skutki dla zdrowia skóry, dlatego w celu doboru peelingu, warto skonsultować się z kosmetologiem. 

Autor tekstu: Kosmetolog Natalia Rychert

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza





    lub bezpośrednio

    NAZWA I ADRES

    SEPHIA MED
    ul. Armii Krajowej 60
    62-035 Kórnik-Bnin

    Wyznacz trasę
    NIP: 782 156 81 36
    Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
    NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

    Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

    Sobota: 9:00 – 15:00