Trycholog Śrem
Trychologia co to znaczy?
Trychologia jest dziedziną zajmującą się problemami ze skórą głowy oraz włosami. Do trychologa zgłaszamy się z zarówno z nadmiernym wypadaniem włosów jak i nieprawidłowościami ze strony samej owłosionej skóry. Mogą to być: świąd, uczucie podrażnienia, dyskomfortu, łupież, łojotok, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy inne stany zapalne w obrębie skóry owłosionej.
Należy zwrócić uwagę, że stan naszych włosów oraz skóry głowy jest często odzwierciedleniem kondycji naszego organizmu. Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w postaci niedoborów mikro i makroelementów, nagły lub przewlekły stres, infekcje, operacje z narkozą a także choroby przewlekłe stanowią barierę dla prawidłowego wzrostu włosa oraz właściwych funkcji skóry, również tej owłosionej. Ogromne znaczenie w szeroko pojętej “dbałości” o stan naszych włosów ma dobrze zbilansowana, zdrowa dieta a tym samym stan naszych jelit.
Co daje wizyta u trychologa?
Podczas wizyty u trychologa dowiesz się w jakiej kondycji są Twoje włosy oraz skóra głowy. Postaramy się wspólnie znaleźć przyczynę problemu, co pozwoli na skuteczną terapię oraz rozwiązanie problemu.
Elementami terapii mogą być:
- Zabiegi trychologiczne – w skład, których wchodzą: mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa, infuzja tlenowa, fototerapia Bioptron, karboksyterapia, oczyszczanie wodorowe, d’arsonwalizacja oraz często metody łączone (dobrane odpowiednio do problemu oraz stanu zdrowia).
- Suplementacja – celowana, polegająca na uzupełnieniu niedoborów, dostarczająca składników niezbędnych dla przywrócenia funkcji skóry oraz poprawy kondycji włosów.
- Pielęgnacja domowa – oparta o profesjonalne trychologiczne preparaty, dobrane do kondycji skóry głowy oraz włosów, a także problemu z jakim się zmagasz.
- Zbilansowana dieta – dostarczająca odpowiednich ilości makro i mikro składników, umożliwiających prawidłowe odżywienie mieszka włosowego.
- Regulacja rytmu okołodobowego – regularne godziny i prawidłowy czas snu oraz poprawa jego jakości, regularne godziny posiłków, dbanie o regenerację i wypoczynek.
- Konieczna może okazać się wizyta u specjalistów innych dziedzin (endokrynologa, dermatologa, hematologa czy psychologa).
Jak wygląda wizyta u trychologa?
- Na wizytę należu umówić się telefonicznie.
- Pierwsza wizyta to szczegółowa diagnostyka oparta o badanie skóry głowy przy użyciu mikrokamery. Takie badanie pozwala ocenić stan skóry i mieszków włosowych, ich ilość, obecność pustych mieszków, poziom wydzielanego łoju, czy unaczynienie skóry głowy.
- Przed przystąpieniem do badania pacjent wypełnia kartę trychologiczną z podstawowymi informacjami dotyczącymi pielęgnacji skóry głowy oraz trybu życia i stanu zdrowia.
- Podczas wizyty, trycholog zada pytania umożliwiające poszerzenie diagnostyki. Znalezienie przyczyny problemu stanowi najważniejszy element, pozwalający na efektywną pomoc i rozwiązanie problemu. Konieczne może okazać się wykonanie dalszych badań, które zostaną zlecone podczas wizyty. Klienci w naszym gabinecie trychologicznym pochodzą głównie z wielkopolski, Poznania i Kórnika, Śrem trycholog działa na miejscu w naszej klinice w Kórniku.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u trychologa?
- Dzień wcześniej oraz w dniu wizyty nie należy myć głowy.
- Jeśli posiadasz, zabierz aktualne wyniki badań (ostatnie 6 m-cy).
- Zrób listę kosmetyków, które stosujesz na skórę głowy oraz włosy.
- Zrób listę ewentualnych suplementów oraz leków.
Dlaczego włosy wypadają?
Zacznijmy od tego że fizjologicznie w ciągu doby wypadać może 50-150 włosów, w zależności od ich zagęszczenia na Twojej głowie. Dlatego nie każda ilość włosów z tzw. “szczotki” świadczy o występowaniu problemu.
Najczęściej występującymi przyczynami nadmiernej utraty włosów są niedokrwistości z niedoborów witamin z grupy B a także niedoborów żelaza (i ferrytyny). Ponadto ten sam mechanizm występowania problemu może mieć miejsce w przypadku nasilonego stresu. Warto pamiętać, że po wystąpieniu bodźca stresowego utrata włosów może nastąpić po trzech miesiącach, dlatego w przypadku nadmiernej utraty włosów czasami należy przeanalizować ostatnie kilka miesięcy Twojego życia.
Innym częstym problemem związanym z łysieniem, jest utrata o charakterze androgenowym. Mechanizm związany jest z aktywnością hormonalną lub wrażliwością mieszków włosowych na receptory androgenowe. Może mieć charakter genetyczny. Dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Duży problem stanowi łysienie plackowate, które jest chorobą z autoagresji. Polega na pojawianiu się wyłysiałych placków zarówno na głowie ale również w innych miejscach owłosionych.
Dlaczego przetłuszczają się mi się włosy?
Nadmierne przetłuszczanie skóry głowy a tym samym włosów związane jest z nadaktywnością gruczołów łojowych. Przyczyną takiego stanu może być: niewłaściwa pielęgnacja, okres dojrzewania czy zaburzenia hormonalne.
Dlaczego pojawia się świąd skóry głowy?
Świąd skóry głowy związany może być z występowaniem łupieżu (przerost bakteryjny, grzybiczy), przesuszeniem (np. niska podaż kwasów tłuszczowych w diecie, zbyt agresywny szampon), występowaniem dermatoz (np. łzs, azs, grzybica skóry głowy).
W celu rozwiązania problemu ze świądem powinna zostać wykonana diagnostyka trychologiczna z wykorzystaniem mikrokamery. Najczęściej terapia polega na modyfikacji pielęgnacji codziennej, urozmaiceniu diety oraz zastosowaniu zabiegu trychologicznego. Zapraszamy do Sephia MED. Twój trycholog Śrem. W naszej klinice wykonujemy wiele innowacyjnych zabiegów wspierających włosy oraz ich dobrą kondycję.
Trycholog Śrem i okolice – Sephia MED!
Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami
Za pomocą formularza
lub bezpośrednio
SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin
Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00
Sobota: 9:00 – 15:00