Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Blizny i rozstępy – najskuteczniejsze metody

Poznaj najskuteczniejsze metody walki z bliznami i rozstępami.

Blizny i rozstępy to częste problemy estetyczne osób w różnym wieku. Ze względu na wielorakość czynników związanych z ich powstawaniem, wyróżniamy szereg rodzajów blizn, do których należą również rozstępy. Każdy z rodzajów blizn polega na zaburzeniu struktury skóry i nieprawidłowościach w tkance łącznej, spowodowanych poprzez czynniki zapalne lub mechaniczne. 

Blizny i rozstępy – jakie są rodzaje blizn?

Blizny potrądzikowe należą do najpopularniejszych blizn, którymi zajmują się gabinety kosmetologii. Są efektem zmian zapalnych w przebiegu trądziku. Często mają postać nierównych wgłębień (blizny zanikowe) lub wybrzuszeń, które mogą być różnej wielkości. Występują głównie na twarzy, ale także na plecach, klatce piersiowej i ramionach. 

Najczęściej występującymi bliznami po przebytym trądziku są blizny zanikowe (drobne wgłębienia w skórze). Powstają one na skutek toczącego się stanu zapalnego. Dochodzi wówczas do ubytków kolagenu i elastyny. Działania zabiegowe powinny opierać się na przebudowie włókien podporowych, tak by wypełnić ubytki kolagenem. 

Blizny pourazowe powstają w wyniku urazów skóry, takich jak skaleczenia, oparzenia, złamania czy zabiegi chirurgiczne. Charakteryzują się zazwyczaj jako wąskie linie, a ich wygląd może zależeć od głębokości i rozmiaru rany oraz sposobu gojenia się skóry. W przypadku blizn pourazowych kluczową rolę odgrywa pierwsza pomoc po urazie i odpowiednia pielęgnacja skóry podczas procesu gojenia.

Rozstępy to powszechny problem u wielu kobiet. Powstają w wyniku gwałtownego rozciągania skóry np. w okresie ciąży, gdy skóra nie jest w stanie utrzymać tempa wzrostu. Rozstępy mają charakterystyczny wygląd w postaci czerwonawych lub fioletowych smug, które z czasem bledną i stają się białawe.

Najlepsze efekty zabiegowe w walce z rozstępami osiąga się przy świeżych (czerwonych/ fioletowych) rozstępach.

Aby zapobiec powstawaniu rozstępów w okresie ciąży, ważne jest regularne nawilżanie skóry i stosowanie specjalnych kremów ujędrniających. 

Blizny i rozstępy – jakie są najskuteczniejsze metody?

Blizny - jak z nimi walczyć? - Najskuteczniejsze metody na rozstępy w Klinice SEPHIA MED

Do najskuteczniejszych metod w redukcji blizn i rozstępów należą: laser frakcyjny, radiofrekwencja mikroigłowa oraz karboksyterapia.

Laser frakcyjny działa na zasadzie tworzenia mikroskopijnych uszkodzeń na skórze. Dzięki temu pobudza naturalny proces gojenia i stymuluje produkcję kolagenu. To właśnie kolagen jest odpowiedzialny za elastyczność i jędrność skóry, dlatego laser frakcyjny może być skutecznym rozwiązaniem w walce z bliznami i rozstępami. 

Metoda ta jest bezpieczna i efektywna, a także daje dobre rezultaty nawet przy ograniczonym okresie rekonwalescencji. Dzięki laserowi frakcyjnemu można zniwelować blizny potrądzikowe, rozstępy spowodowane ciążą czy też okresami intensywnego wzrostu. Laser znajduje też zastosowanie w przypadku blizn pooperacyjnych czy pourazowych. 

Odpowiednio przeprowadzony zabieg pozwoli na poprawę kolorytu i tekstury skóry, jednocześnie minimalizując widoczność blizn.

Radiofrekwencja mikroigłowa to inna popularna metoda redukcji blizn i rozstępów, która wykorzystuje energię radiową z jednoczesnym wykorzystaniem mikroigieł do uszkodzenia tkanki oraz ogrzania głębszych warstw skóry. Proces ten stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do wygładzenia i ujędrnienia skóry.

Podobnie jak laser frakcyjny, radiofrekwencja wymaga około tygodniowego okresu rekonwalescencji. Jest to też bezpieczna metoda, która może być stosowana na różnych obszarach ciała, w tym na brzuchu, udach, pośladkach czy ramionach. Radiofrekwencja może przynieść widoczne efekty w redukcji blizn i rozstępów, a także poprawić ogólny stan skóry. 

Karboksyterapia to innowacyjna metoda, która polega na podawaniu dwutlenku węgla pod skórę za pomocą cienkiej igły. Ten bezbolesny zabieg poprawia mikrokrążenie i dotlenienie tkanek, co sprzyja regeneracji skóry i zmniejsza widoczność blizn oraz rozstępów.

Karboksyterapia działa również na zasadzie stymulacji produkcji kolagenu, co sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Procedura ta może być skuteczna zarówno przy świeżych bliznach, jak i tych, które pozostały po długim czasie. Jest to metoda o niskim ryzyku powikłań, ale wymaga serii zabiegów, aby osiągnąć pełne efekty.

Podsumowując..

Blizny i rozstępy to powszechne problemy skórne, które mogą obniżać pewność siebie. Na szczęście dostępne są skuteczne metody redukcji tych defektów. Laser frakcyjny, radiofrekwencja oraz karboksyterapia to trzy przykładowe, skuteczne rozwiązania, które mogą pomóc w poprawie struktury skóry. W większości przypadków konieczne jest wykonanie serii zabiegów, składającej się z kilku różnych procedur.

Należy jednak pamiętać, że każda skóra jak i problem wymagają indywidualnego podejścia, dlatego warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, aby wybrać najodpowiedniejszą metodę. Każda z wymienionych procedur zabiegowych wymaga wykonania kilku zabiegów w serii. 

Autor tekstu:

Kosmetolog Natalia Rychert

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00