Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Kurzajki – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Czym jest kurzajka i jak wygląda?

Kurzajki to potoczna nazwa brodawek, czyli zmian skórnych spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Mają wygląd narośli o grudkowatym charakterze, w odcieniu cielistym, szarawym bądź brązowawym. Mogą mieć różną wielkość – od kilku mm nawet do 2 cm. Kurzajki mają tendencję do pojawiania się na dłoniach i stopach, jednak inne części ciała także są narażone na ich wystąpienie.

Wiele osób zastanawia się, czy kurzajka boli – brodawka jest najczęściej zmianą niebolesną, chociaż kurzajki na stopach mogą powodować duży dyskomfort przy chodzeniu.

Zabieg usunięcia kurzajki w gabinecie Podologa w Kórniku. SEPHIA MED

Jak odróżnić kurzajkę od odcisku?

Przede wszystkim, powierzchnia brodawki jest nieregularna i szorstka. W przypadku kurzajek zaobserwować można także na jej szczycie czarne kropeczki, których nie dostrzeżemy przy zwykłych odciskach.

Jak powstają kurzajki?

Za pojawianie się kurzajek na ciele odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wystarczy kontakt z zarażoną osobą lub z przedmiotem, z którego korzystała. Dlatego miejscami największego ryzyka są baseny, sauny, szatnie gimnastyczne czy salony kosmetyczne – wszystkie miejsca, w których nasza skóra może zetknąć się ze skażoną powierzchnią. Warto dodać, że HPV może przenosić się także drogą płciową.

Jak zapobiegać powstawaniu kurzajek na dłoniach i stopach?

Aby zapobiegać tworzeniu się kurzajek u dzieci i dorosłych, należy pamiętać o:

 • ograniczeniu kontaktu fizycznego z osobami, które mają już kurzajki – do czasu ich wyleczenia,
 • niestosowaniu tych samy przyborów toaletowych, ale również rękawiczek czy butów (należy uczulić dzieci, by nie dzieliły się tymi przedmiotami z kolegami i koleżankami w przedszkolu i szkole),
 • noszeniu klapek w miejscach, w których z podłoża korzysta więcej osób – chodzi tu przede wszystkim o baseny i sauny,
 • dokładnym myciu rąk nie tylko po wyjściu z toalety, ale również w ciągu dnia – po jedzeniu i przed nim, u dzieci – po zabawie (zwłaszcza z rówieśnikami), a u dorosłych – po pracy.

Jak wyleczyć kurzajki?

W naszym gabinecie — SephiaMed, jako sposób na usunięcie kurzajki stosujemy zabieg elektrokoagulacji. Polega to na wykorzystaniu prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości do ścięcia białek tkanek zmienionych chorobowo w wyniku ich uszkodzenia termicznego/wypalenia. Jest to zabieg bezinwazyjny, ponieważ nie wymaga nacinania skóry i usuwania chirurgicznego tkanek. Z tego względu uznawany jest za wyjątkowo bezpieczny, a ryzyko wystąpienia powikłań związanych z gojeniem się miejsca po zabiegu jest nikłe.

Czy zabieg elektrokoagulacji kurzajki jest bolesny?

Ze względu na to, że wykonywany jest przy użyciu wysokiej temperatury, zabieg może być dyskomfortowy.

Jakie są przeciwwskazania elektrokoagulacji kurzajki?

 • Chociaż elektrokoagulacja obarczona jest stosunkowo niskim ryzykiem komplikacji, profilaktycznie nie zaleca się stosowania jej w okresie ciąży i karmienia piersią.
 • Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest przebyta lub tocząca się choroba nowotworowa, a także wszczepiony rozrusznik serca lub korzystanie z pompy insulinowej, ze względu na użycie prądu w trakcie zabiegu.
 • Nie stosuje się zabiegu koagulacji u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz mającym tendencje do powstawania bliznowców.

Domowe sposoby na kurzajki

Samodzielne usuwanie brodawek należy przeprowadzać z zachowaniem dużej ostrożności. W aptekach dostępne są bez recepty płyny, żele, kremy oraz plastry — najczęściej oparte na kwasie salicylowym, mlekowym, a także zestawy do samodzielnego wymrażania. Tradycyjną i skuteczną metodą usuwania brodawek jest stosowanie soku z glistnika (jaskółcze ziele). Należy jednak brać pod uwagę alergizujące właściwości rośliny.

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00