Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Męski problem – ZAKOLA

Męski problem - zakola | Klinika SEPHIA MED

Skąd się biorą zakola u mężczyzn?

Zakola u mężczyzn to charakterystyczna cecha łysienia o charakterze androgenowym typu męskiego, a zarazem część męskiej fizjologii. Ten typ łysienia pojawia się z wiekiem. Pierwsze objawy natomiast, mogą pojawić się już w okresie nastoletnim, jest to uwarunkowane genetycznie. Postęp łysienia zależy jednak od tego, w jakim okresie życia wystąpią pierwsze objawy.
Zakola to pierwszy symptom rozpoczynającego się procesu tzw. miniaturyzacji mieszków włosowych. W następstwie upływającego czasu kolejno można zauważyć przesuwającą się linię włosów w okolicy czołowej, a następnie przerzedzenie na szczycie głowy. Łysienie androgenowe prowadzi do całkowitego wyłysienia ale proces ten postępuje bardzo indywidualnie.
Im szybciej rozpocznie się działania przeciwdziałające miniaturyzacji, tym większa szansa na skuteczne spowolnienie procesów łysienia.

Czy można zahamować proces pogłębiania zakoli?

Łysienie androgenowe to postępujący proces. Można jednak znacznie go spowolnić, stosując odpowiednią pielęgnację skóry głowy oraz zabiegi. Istotne znaczenie ma również dieta oraz styl życia.

Jakie zabiegi zalecane są w przypadku zakoli u mężczyzn?

Zabiegi mają na celu pobudzenie mieszków włosowych, a tym samym spowolnienie procesów miniaturyzacji. Do takich procedur należą:

 • Mezoterapia mikroigłowa – zabieg polegający na stymulacji skóry głowy specjalnym penem wyposażonym w mikroigłowy. Powstałe w skutek nakłucia mikrootwory umożliwiają wprowadzenie specjalnych preparatów ze składnikami aktywnymi.
 • Karboksyterapia – zabieg iniekcyjny, polegający na wprowadzeniu do skóry medycznego dwutlenku węgla. Dochodzi do wytworzenia nowych naczyń krwionośnych a tym samym silnego dotlenienia i odżywienia cebulki włosa.
 • Infuzja tlenowa – alternatywa dla zabiegów inwazyjnych. Zabieg polega na wtłaczaniu do skóry składników aktywnych za pomocą tlenu pod ciśnieniem. Efektem jest dotlenienie oraz pobudzenie mieszków włosowych.


Zabiegi należy wykonać w serii, około 5 zabiegów. Często stosowana jest terapia łączona, złożona z kilku procedur.

Jak pielęgnować skórę na której pojawiają się zakola?

Odpowiednia kondycja skóry głowy jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu włosa. Podstawowym elementem, poza regularnym myciem głowy, jest regularny peeling. Dopiero oczyszczone, odblokowane mieszki włosowe, są gotowe na przyjęcie substancji aktywnych stosowanych w produktach stymulujących, tj lotiony czyli tzw. wcierki. Pamiętać należy, że oczyszczanie głowy powinno odbywać się za pomocą szamponów dobranych do rodzaju skóry głowy oraz trybu życia. Produktem, który w aktywny sposób zapobiega pogłębianiu zakoli jest lotion (wcierka), który należy stosować regularnie po każdorazowym myciu głowy a nawet codziennie (w zależności od produktu).

Czy mogę zrobić coś więcej aby zapobiegać pogłębianiu problemu?

Badania wykazały, że proces łysienia androgenowego jest związany ze stanem zapalnym w obrębie mieszka włosowego. Dlatego ważnym aspektem jest działanie przeciwzapalne oparte o dietę o takim charakterze, a także redukcję stresu i dbanie o prawidłowy rytm okołodobowy. Należy zadbać o właściwy poziom wit D3 oraz kwasów Omega-3.
Pomocne mogą też okazać się suplementy diety hamujące enzym 5-alfa-reduktazę. Należą do nich:

 • palmę sabałową,
 • ekstrakt z pestek dyni,
 • śliwę afrykańską,
 • ekstrakt z pokrzywy,
 • ekstrakt z rozmarynu,
 • ekstrakt z reishi,
 • cynk.

Pierwszym krokiem do ustalenia planu postępowania, jest wizyta u trychologa. Badanie trichoskopowe pozwoli ocenić postęp procesu miniaturyzacji oraz możliwość współistnienia innych problemów skóry głowy. Trycholog ustala również plan pielęgnacji, odpowiedni do stanu skóry głowy.

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00