Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Metody frakcjonowania skóry – doskonały sposób na regenerację

Frakcjonowanie skóry - SEPHIA MED
Zabieg odmładzający w Klinice SEPHIA MED w Kórniku

Metody frakcjonowania skóry to szeroki temat obejmujący zabiegi z zakresu przebudowy oraz regeneracji skóry. Tego typu działania, mają szczególne znaczenie w przypadku procedur służących odmłodzeniu skóry, redukcji blizn, rozstępów, a także przebarwień.

Cała istota tzw. frakcjonowania skóry, opiera się o wywoływanie uszkodzeń w skórze – naskórku i skórze właściwej – w sposób kontrolowany, aby wykorzystać naturalne mechanizmy organizmu do kondycjonowania jej. Stan zapalny będący wynikiem uszkodzeń, wywołuje szereg zjawisk w tkance, angażując układ odpornościowy organizmu i jego mechanizmy obronne. Głównym zadaniem tego typu procedur jest zwiększenie syntezy kolagenu i  elastyny w skórze co przekłada się na zagęszczenie jej, wygładzenie struktury oraz wyrównanie kolorytu skóry.

Proces regeneracji uszkodzeń w wyniku zabiegów frakcjonowania skóry, składa się z kilku etapów:

 • hemostazy (powstaje czop płytkowy w miejscu uszkodzenia hamujący krwawienie) – w przypadku zabiegów igłowych,
 • procesu zapalnego (służącego zainicjowaniu procesów regeneracji i przebudowy skóry),
 • proliferacji (pobudzenia podziałów komórkowych),
 • remodelingu (procesu przebudowy).

Cały ten złożony proces odpowiada za syntezę cytokin, czynników wzrostu komórkowego czy białek (w tym kolagenu i elastyny).

Do najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu frakcjonowania skóry należą:

 • lasery frakcyjne (ablacyjne / nieablacyjne),
 • radiofrekwencja mikroigłowa,
 • mezoterapia mikroigłowa (dermapen).

Laser frakcyjny – na czym polega jego skuteczność?

Lasery frakcyjne, szeroko stosowane są w zabiegach z zakresu niechirurgicznego liftingu, redukcji zmarszczek, a także redukcji blizn potrądzikowych, blizn pooperacyjnych czy rozstępów. Ablacyjne lasery tego typu charakteryzują się wyższą inwazyjnością od nieablacyjnych. Ich działanie opiera się o powodowanie uszkodzeń w tkance poprzez odparowanie wody. W skórze tworzą się malutkie dziurki w równych odstępach. Nieablacyjne lasery frakcyjne wykorzystują w swoim działaniu efekt fotoakustyczny, czyli mechaniczne działanie na tkanki bez efektu przerwania ciągłości naskórka, czyli uszkodzenia tkanki. Przewagą tego typu laserów jest krótszy okres rekonwalescencji w porównaniu z laserami ablacyjnymi, po których skóra goi się przez okres tygodnia, w zależności od intensywności działania. Po nieablacyjnej wersji, może pojawić się zaczerwienienie, które znika po około 24 godzinach. Przewagą lasera ablacyjnego jest jednak wyższa skuteczność i bardziej spektakularne efekty. Do ablacyjnych laserów stosowanych w kosmetologii należą:

 • laser CO2 (o długości fali 10.600nm),
 • laser Er-Yag (o długości fali 2940 nm).

Mechanizmy naprawcze, prowokowane przez uszkodzenia lasera prowadzą do poprawy struktury skóry, zwiększenia jej napięcia oraz wyrównania kolorytu. Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego należą do najskuteczniejszych w aspekcie remodelingu skóry.

Radiofrekwencja mikroigłowa – sposób na jędrną i gładką skórę

Działanie radiofrekwencji mikroigłowej opiera się o połączenie technologii prądu wysokiej częstotliwości, zwykle 0,5-7 Mhz oraz mikronakłuwania skóry. Impuls fali radiowej transportowany za pomocą igieł w głąb tkanki, wywołuje efekt uszkodzenia termicznego. Niektóre dostępne na rynku urządzenia do radiofrakwencji, wykorzystują oprócz wyżej wymienionych zjawisko elektroporacji, co sprzyja penetracji stosowanych podczas zabiegu preparatów aktywnych. Proces inicjowany przez technologię radiofrekwencji, mobilizuje przebudowę skóry, dając efekt jej zagęszczenia, ujednolicenia struktury i kolorytu. Zabieg znajduje zastosowanie w przypadku blizn zanikowych i pooperacyjnych, rozstępów, zmarszczek, a także wiotkości skóry.

Mezoterapia mikroigłowa – popularna metoda biorewitalizacji i przebudowy

Do najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu frakcjonowania skóry, należy mikronakłuwanie. Zabiegi wykonywane są za pomocą specjalnych penów z kartridżem zakończonym mikroigłami. Urządzenia te frakcjonują skórę na wybraną głębokość, dostosowywaną do rodzaju problemu – głębokości blizn, zmarszczek czy przebarwień. Rzadziej wykorzystywane w obecnych czasach są tzw. rollery z mikroigłami ze względu na mniejszą precyzję pracy i mniejszą kontrolę uszkodzeń. Procedura mezoterapii mikroigłowej w stosunku do lasera frakcyjnego ablacyjnego oraz radiofrekwencji, należy do mniej inwazyjnych. Zwykle wymaga krótszego okresu regeneracji. W zależności od intensywności działania czas regeneracji skóry trwa 2-7 dni. W zabiegu możliwe jest wykorzystanie preparatów aktywnych takich które przez tworzone mikrokanały w postaci nakłuć, penetrują w głębsze warstwy skóry (w zależności od głębokości frakcjonowania). Same procesy naprawcze, inicjowane za pomocą licznych uszkodzeń, mobilizują skórę do biorewitalizacji. Uwolnienie czynników wzrostu w wyniku reakcji zapalnej, powoduje wzrost aktywności fibroblastów, czyli zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg mezoterapii mikroigłowej jest alternatywą dla wyżej wymienionych procedur, poprawiających jakość skóry w procesie starzenia lub zaburzeń strukturalnych tkanki. 

Którą z metod frakcjonowania skóry wybrać?

Każda z wyżej wymienionych metod uruchamia w skórze szereg procesów które służą poprawie jakości skóry. Dobór konkretnej metody frakcjonowania, jest uzależniony od wielu czynników, m.in:

 • kondycji i typu skóry,
 • wieku,
 • zaawansowania i rodzaju problemu,
 • stanu zdrowia.

Do każdej z metod istnieją przeciwwskazania, dlatego aby ustalić najkorzystniejszy plan zabiegowy, należy skorzystać z konsultacji ze specjalistą. W problemach blizn oraz rozstępów, dla uzyskania satysfakcjonujących efektów, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Często stosowana jest terapia łączona, złożona z kilku metod remodelingu. Najczęściej zabiegi frakcjonowania znajdują zastosowanie w terapiach odmładzających, służących poprawie napięcia skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek. Niewątpliwie należą one do najskuteczniejszych w tej dziedzinie. 

Tekst opracowała

Kosmetolog Natalia Rychert

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00