Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Osobowość borderline to zaburzenie osobowości.

W dosłownym tłumaczeniu oznacza „z pogranicza”. Osoby nią dotknięte są niestabilne emocjonalnie, dręczy ich silne uczucie pustki i ogólnego niespełnienia, mają też zaburzenia własnej tożsamości. Powszechną cechą osób z borderline jest huśtawka emocjonalna. W krótkim czasie, bez wyraźnego powodu, mogą oni cieszyć się, zdenerwować, zasmucić czy przeżywać inne skrajne emocje.

Typowa dla osobowości borderline jest ogromna potrzeba przebywania z drugą osobą, bycia kochanym i akceptowanym. Z drugiej strony towarzyszy temu nieuzasadniony lęk przed odrzuceniem. Ciągłe odczuwanie lęku prowadzi do silnego napięcia emocjonalnego, które prowadzi do wybuchów żalu, wściekłości jak również okaleczania czy prób samobójczych. Aby stwierdzić typ z pogranicza osobowości chwiejnej emocjonalnie, czyli borderline, muszą być spełnione trzy spośród następujących cech:

– zaburzenie obrazu własnej osoby- brak precyzyjnych celów i preferencji (również seksualnych),

– intensywne angażowanie się w niestabilne związki,

– próby unikania potencjalnego porzucenia,

– samookaleczanie, próby samobójcze,

– uczucie pustki wewnętrznej,

– stany lękowe,

– można również zaobserwować skrajne zachowania takie jak, nadużywanie substancji psychoaktywnych, zaburzenie odżywiania.

Należy podkreślić, że osobowość borderline nie jest chorobą, tylko zaburzeniem, w przypadku którego stosuje się psychoterapię i farmakoterapię. Leczenie farmakologiczne ma zwykle działanie doraźne i służy zmniejszaniu nasilenia poszczególnych objawów, np. lęku, depresji, gwałtownych zmian nastroju. Najlepszy efekt można uzyskać, decydując się na udział w psychoterapii. Za najbardziej skuteczną uważa się psychoterapię psychoanalityczną wraz z jej pochodnymi. Między innymi terapia oparta na mentalizacji oraz terapia skoncentrowana na przeniesieniu. Równie skuteczna jest terapia wywodząca się z nurtu terapii poznawczo – behawioralnej, terapia dialektyczno-behawioralna.

Jeśli zauważyłaś/eś u kogoś bliskiego tego typu zaburzenia, nie stój obojętnie. Możesz pomóc.

Zapraszamy do naszego gabinetu, w którym psychoterapeuta specjalizujący się w tego typu zaburzeniach pomoże Tobie, lub osobie Tobie bliskiej.

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00