Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Trądzik neuropatyczny – geneza i leczenie

Trądzik neuropatyczny to schorzenie, które swą genezą sięga dziedziny dermatologii oraz psychologii. Inne nazwy, które można spotkać w literaturze naukowej to “trądzik z zadrapania” czy “samouszkadzający”.

Trądzik neuropatyczny - geneza i leczenie w Klinice SEPHIA MED
Trądzik neuropatyczny – geneza i leczenie w Klinice SEPHIA MED

Mechanizm powstawania zmian

Trądzik neuropatyczny powstaje w wyniku rozdrapania istniejących zmian trądzikowych, czasem nawet tych, które obiektywnie są niewielkich rozmiarów. Dotyczy najczęściej osób, które obsesyjnie chcą pozbyć się zmian na skórze – wówczas usunięcie ich poprzez wyciśnięcie/rozdrapanie przynosi chwilową ulgę. W celu usunięcia wykwitów, osoby dotknięte tym schorzeniem używają najczęściej paznokci oraz wielu innych akcesoriów czy narzędzi, takich jak pęsety, igły, a nawet nóż czy zęby. Dochodzi wówczas do zakażenia wtórnego, czego obrazem są zazwyczaj nadżerki oraz przeczosy. W procesie gojenia, zmiany te ponownie zostają rozdrapane, w efekcie czego z niewielkich wyprysków powstają dużych rozmiarów rany, a w kolejnym etapie blizny i przebarwienia. 

W jakich okolicach najczęściej występuje trądzik neuropatyczny?

Trądzik neuropatyczny dotyczy okolic, które są na tyle dostępne, że mogą być obszarem działań drażniących przez osoby chore. 

Są więc to najczęściej:

 • twarz,
 • szyja,
 • dekolt,
 • ramiona i przedramiona.

Jaki jest obraz kliniczny schorzenia?

Osoby cierpiące na to schorzenie jest bardzo łatwo rozpoznać. Najczęściej zgłaszają się do gabinetów dermatologicznych/ kosmetologicznych z widocznymi ranami na skórze, z których nierzadko sączy się krew i ropa. Widoczne są też pozostałości po dawnych zmianach skórnych w postaci nadżerek i przeczosów oraz głębokich blizn i przebarwień. Blizny bardzo często mają charakter zanikowy, jednak w przypadku indywidualnych predyspozycji, zdarzają się także blizny przerosłe czy keloidy. Skóra bardzo często jest również zaczerwieniona i opuchnięta.

Psychika osób chorych na trądzik neuropatyczny

Najtrudniejszy czynnik schorzenia, to bagatelizowanie problemu przez osoby chore. Niestety bardzo często nie zdają sobie sprawy z dolegliwości, w związku z czym nie szukają profesjonalnej pomocy. Choroba najczęściej dotyka osoby, które obsesyjnie dbają o swój wygląd, które niejednokrotnie chcą doścignąć wzór piękna przedstawiany nam nieustannie przez media społecznościowe i telewizję. Dostrzegają one na swoim ciele nawet najmniejsze defekty i chcą, aby było zawsze gładkie. Za wszelką cenę więc próbują pozbyć się zmian na skórze, a mechaniczne usunięcie ich z jej powierzchni przynosi chwilową ulgę. Koło jednak się zamyka w momencie, gdy poprzez wyciskanie zmian dochodzi do ich rozsiania i wówczas wymuszona zostaje jeszcze większa potrzeba ich usunięcia. Z obserwacji pacjentów przez psychologów i psychiatrów wynika, że są to często perfekcjoniści, ale także osoby silnie zestresowane i z niską samooceną. Trądzik neuropatyczny może również łączyć się z depresją i nerwicą natręctw.

Jak leczyć trądzik neuropatyczny? SEPHIA MED
Jak leczyć trądzik neuropatyczny? SEPHIA MED

Jak leczyć trądzik neuropatyczny?

Leczenie trądziku neuropatycznego jest bardzo złożone, ponieważ obejmuje działanie dermatologa i psychologa, a także często – kosmetologa. Psycholog przeprowadza z pacjentem psychoterapię mającą na celu między innymi podwyższenie samooceny, naukę radzenia sobie ze stresem oraz próbę opanowania nawyku drapania/wyciskania zmian trądzikowych. Dermatolog z kolei miejscowo leczy powstałe po wyciskaniu ranki, ewentualne ich nadkażenie, a także próbuje zdiagnozować wewnętrzne przyczyny powstawania wyprysków. Przydatna jest niejednokrotnie współpraca z kosmetologiem, głównie w celu zniwelowania pozostałych blizn i przebarwień. 

Najczęściej stosowane zabiegi w gabinecie, to:

 • radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg pomocny szczególnie w przypadku blizn. Połączenie trzech technologii w jednym urządzeniu (fala radiowa, mikronakłucia, elektroporacja) sprawia, że blizny zanikowe znacznie się wypłacają, 
 • laser frakcyjny – podobnie jak radiofrekwencja mikroigłowa, w trądziku neuropatycznym jest przeznaczony głównie do leczenia blizn. Seria zabiegowa sprawia, że struktura skóry wygładza się, przez co blizny nie są tak widoczne jak pierwotnie,
 • złuszczanie kwasami – zabieg zalecany w przypadku aktywnych zmian trądzikowych (ale nie rozdrapanych) oraz przebarwień. Zastosowanie koktajli zawierających kwas glikolowy, migdałowy, pirogronowy, rozmarynowy czy huminowy umożliwia uzyskanie efektu redukcji aktywnych wyprysków i przebarwień. Dzieje się tak dzięki ich właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym oraz hamujących aktywność melanocytów,  
 • laseroterapia światłem pulsacyjnym – zapewnia świetne efekty, zwłaszcza gdy przyczyną wyprysków jest przerost patogennych bakterii trądzikowych. Wysoka temperatura podczas zabiegu sprawia, że bakterie te rozpadają się, w efekcie czego dochodzi do redukcji ich liczby na skórze.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem neuropatycznym?

Z uwagi na to, że skóra w tym przypadku jest zazwyczaj podrażniona i zaczerwieniona zalecana jest pielęgnacja oparta na bardzo łagodnych produktach. 

 1. Warto sięgać po kosmetyki zawierające pantenol, aloes czy alantoinę, które poprzez swoje łagodzące właściwości wspomagają gojenie zadrapań i ran. 
 2. Na świeże rany nie zalecamy stosowania agresywnych formuł, takich jak kwasy czy retinol. 
 3. Bardzo ważnym punktem w pielęgnacji jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przebarwień. 
 4. Produkty do oczyszczania skóry powinny być skierowane dla skóry wrażliwej.

Podsumowanie

Trądzik neuropatyczny to bardzo złożone schorzenie. Zdrowa skóra w tym wypadku to efekt działania kilku specjalistów – dermatologa, psychologa i kosmetologa. Istotne jest jednakże przede wszystkim podejście pacjenta – jego silna wola oraz chęć przepracowania problemów o podłożu psychicznym, które są powodem nieustannego rozdrapywania zmian. Duże znaczenie ma także pielęgnacja, która opierać się powinna na łagodnych i delikatnych produktach. Pomocne mogą okazać się także zabiegi gabinetowe, które zazwyczaj niwelują pozostałości po chorobie – blizny i przebarwienia. 

Tekst opracowały

Marta Miśkiewicz, Agnieszka Kopeć, Karolina Szukalska

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00