Świąteczny BON podarunkowy - spraw sobie lub swoim bliskim prezent -> Sprawdź
klinika-Sephia-Med
NAZWA I ADRES

SEPHIA MED
ul. Armii Krajowej 60
62-035 Kórnik-Bnin

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

Sobota: 9:00 – 15:00

NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl
Zamknij
Menu
Wróć

Wypalenie zawodowe – znudzenie pracą czy coś więcej?

„Jest poniedziałek, szósta rano. Za oknem pięknie śpiewają ptaki, pogoda całkiem niezła, a Ty nie możesz, nie chcesz wstać z łóżka. Na myśl o tym, że musisz iść do pracy, odechciewa Ci się wszystkiego.”

Jeśli taki stan utrzymuje się u Ciebie od dłuższego czasu, przeczytaj ten wpis i zobacz, czy to wypalenie zawodowe, czy może początki choroby, z którą nie poradzisz sobie, zmieniając pracę.

Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, niezależnie od tego, czy naprawdę kocha to, co robi, czy nie jest zadowolony ze swojego miejsca pracy. I mimo że wypalenie dotyczy sfery zawodowej, bardzo często wpływa na to, jak funkcjonujemy w innych sferach życia. Tak jak stres w pracy przenosimy do domu, tak i wypalenie, dekoncentrację, frustracje czy poczucie beznadziei i braku perspektyw przenosimy na naszych bliskich.

Każdego, bez względu na wiek i staż, może dotknąć wypalenie zawodowe – zjawisko to dotyczy zarówno osób czynnych zawodowo, studentów czy mam na urlopie macierzyńskim. Młode osoby często wypalają się nie przez staż pracy, ale przez znudzenie i brak możliwości do wykorzystania swoich umiejętności (np. gdy zaraz po studiach podejmują pracę nie w swoim zawodzie).

Wypalenie zawodowe najczęściej jednak wiąże się z wiekiem, rutyną wykonywanej pracy czy obawą przed zmianami. Wypalenie zawodowe rozwija się powoli i możemy nie zauważyć sygnałów ostrzegawczych, jakie dają nam nasze ciało i umysł. Praca, która wzbudzała w Tobie entuzjazm i nadzieje, przestaje Cię cieszyć. Gdzieś wyparował Twój zapał i chęć, by rano wstać z łóżka i popędzić do pracy. Zaangażowanie i spełnienie stały się pustymi słowami, a coraz częściej pracę postrzegasz jako „niemiły obowiązek i mus”. Zamiast spokoju i zadowolenia coraz więcej jest w Tobie zdenerwowania, smutku, przygnębienia i poczucia beznadziei. Praca, którą wykonujesz, wydaje Ci się bez sensu i właśnie przestaje Ci się chcieć. Twoje ciało daje Ci sygnały takie jak bóle głowy, pleców, dolegliwości żołądkowe, większe napięcie mięśni bądź też większa podatność na infekcje. Niezwykle trudno jest w takich okolicznościach pracować efektywnie, Twoja wydajność i kreatywność to pieśń przeszłości. Bardzo charakterystycznym objawem, efektem wypalenia, jest spadek poczucia własnej wartości.

Jak zapobiec wypaleniu?

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie i odpowiedzieć na nie uczciwie przed samym sobą:

Co daje mi moja praca, po co ją wykonuję?

Jak dbam o swoje potrzeby, które nie są związane z pracą?

Warto wiedzieć, że jesteśmy mocniej narażeni na wypalenie, gdy bardzo nam na pracy zależy. Gdy poświęcamy na nią dużo energii, zapału, czasu, a nie dbamy o swoje inne potrzeby. Nawet jeśli wykonujesz zawód swoich marzeń, a Twoja praca przysparza Ci masę radości, pamiętaj o tym, że Twoje ciało i umysł potrzebują też innych zadań, czasu relaksu.

Dlaczego to tak ważne? Wypalenie zawodowe może być początkiem depresji. Wypaleniu towarzyszy spadek nastroju, a w pędzie życia i natłoku zadań możemy nie zauważyć, że to, co wydaje nam się wypaleniem, może zapoczątkować depresję. Dzieje się tak, ponieważ bagatelizujemy wypalenie. Jeśli nasze otoczenie składa się z osób, które chodzą do pracy, by „zrobić swoje”, albo przepracowują się, nikt nie zwróci uwagi a nasze narzekania na temat pracy. Dlatego warto obserwować siebie i reagować na sygnały ostrzegawcze. Jeśli czujesz zmęczenie pracą, a urlop nie daje Ci oczekiwanego wytchnienia, to idealny moment, by zacząć myśleć o zmianie. To nie są łatwe decyzje, dlatego warto porozmawiać o tym z psychologiem, rozpoznać problem i opracować plan pomocy. Psycholog będzie w stanie ocenić także, czy Twój stan to faktycznie wypalenie, czy depresja, która wymaga leczenia.

Zadzwoń

Tel : 788 878 680

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Za pomocą formularza

  lub bezpośrednio

  NAZWA I ADRES

  SEPHIA MED
  ul. Armii Krajowej 60
  62-035 Kórnik-Bnin

  Wyznacz trasę
  NIP: 782 156 81 36
  Nr. konta: 63 1240 1747 1111 0010 5050 97 61
  NUMER TELEFONU +48 788 878 680 adres email recepcja@sephiamed.pl GODZINY OTWARCIA

  Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00

  Sobota: 9:00 – 15:00